in

10 mýtov, ktorým ste roky verili a my vám ich teraz ľahko vyvrátime ​

S prichádzajúcou zimou naše staré mamy hovorili našim mamám a neskôr aj nám naše mamy, že v zime si treba dať čiapku a že sedieť na chladnom povrchu a chodiť naboso v interiéri nie je dobrý nápad. Ak sa však pozrieme bližšie, uvidíte, že mnohé z týchto varovaní nie sú založené na ničom.

 

#1 Von by ste nemali chodiť bez čiapky

Podľa jedného mýtu, väčšinu tepla v zime strácame hlavou. Nie je to celkom pravda, keďže teplo strácame rovnako zo všetkých častí tela.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#2 Pred jazdou je dôležité auto zahriať

V zime by sa auto nemalo zohrievať dlhšie ako 30 sekúnd, keďže dnešné autá sú vybavené senzormi, ktoré kontrolujú teplotu.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#3 V zime vždy priberiete

Nedostatok slnečného žiarenia môže podľa výskumov spôsobiť, že bunky aktívnejšie ukladajú tuk. Ale spravidla, ak v zime priberiete, je to len preto, že sa menej hýbete.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#4 Čím teplejšie je dieťa oblečené, tým dlhšie zostane v teple

Či bude dieťaťu zima alebo nie, závisí nielen od toho, koľko oblečenia má na sebe, ale aj od toho, z akých materiálov je vyrobené a či je správne nosené. Okrem toho zohráva významnú úlohu aj mobilita počas prechádzky.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#5 Nemali by ste sedieť na studených povrchoch – prechladnú vám obličky

Ak si sadnete na lavičku na autobusovej zastávke alebo na nevyhriate sedadlo auta, obličkám sa vlastne nič nestane. Sú totiž umiestnené hlboko v brušnej dutine a v chlade bez teplého oblečenia musíte stráviť aspoň niekoľko hodín, aby sa podchladili.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#6 V zime by ste nemali chodiť bosí

Dieťa bez ponožiek je pre babky nočnou morou. V skutočnosti však odborníci tvrdia, že doma môžete chodiť naboso, aj keď je podlaha studená. Je normálne, že vám občas trochu prechladnú nohy.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#7 V mraze by ste nemali športovať

Podľa výskumov telo spáli viac kalórií pri nižších teplotách. Odborníci sa domnievajú, že fyzicky môžete trénovať za každého počasia, dokonca aj v snehu či daždi. Hlavná vec je správne sa obliecť.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#8 Najlepší spôsob, ako sa zahriať, je dať si horúcu sprchu

Teplý kúpeľ alebo sprcha vám nepochybne umožňujú rýchlo sa zahriať. Náhla zmena teploty však môže poškodiť našu pokožku a sliznice. Najlepšie je napiť sa niečoho teplého a hýbať sa.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#9 Mali by ste nosiť nohavice, inak môžete skončiť s artritídou

Samotné chladné počasie nespôsobuje artritídu, ale môže zhoršiť existujúce príznaky. Vedci tiež zistili, že zhoršenie kĺbových problémov v zime nie je spôsobené ani tak nízkymi teplotami, ale zmenami atmosférického tlaku.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

 

#10 S dieťaťom by ste mali chodiť von za každého počasia

Zdá sa, že naše babky a mamy chodili s nami von za každého počasia. Pri malých deťoch je však lepšie byť opatrný a zostať doma. Ak sa chcete predsa len nadýchať čerstvého vzduchu, urobte si len krátku prechádzku.

Zdroj: Now I’ve Seen Everything

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre
flamie
6 mesiace dozadu

O celom článku si myslím svoje, ale vyjadrím sa len k tej jednotke: Vy možno chodíte v zime po svete nahý a tak strácate teplo z celého tela. Ale čo som pozerala naposledy, väčšina ľudí chodí celkom dobre oblečená a odhalená je zvyčajne len hlava. Takže áno, najviac tepla v zime strácame práve nezakrytou hlavou a preto je fajn nosiť čiapku. Vyvrátenie vášho mýtu vyvrátené.