in ,

10 nostalgických počítačových hier, ktorá dnešná mládež už nepozná #1

Staré počítače, prvé konzoly, slabá grafika, ale o to väčšia zábava. Tí skôr narodení si pamätajú hry, ktoré ovládali naše životy. Výber nebol veľký, a preto sme sa oveľa viac tešili z každej hry, ktorá vyšla. Pravdou je, že nie každý vlastnil konzolu alebo počítač, a tak sme sa stretávali u kamarátov, aby sme si poriadne zahrali. My ti predstavujeme staré hry, ktoré si určite pamätá väčšina z vás skôr narodených.

#1 Counter Strike 1.6 (2003)

Azda najznámejšia onlinovka našej éry, hralo sa na LAN párties, v škole počas informatiky či online z pohodlia domova. Rush A či Rush B, AWPčko či Kalach. Kto nehral CSko, akoby ani v tej dobe neexistoval.

#2 Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

Grand Theft Auto: San Andreas v hlavnej úlohe s postavou CJ, je presne ten typ hry, ktorý väčšina pubertiakov a mladších mala schovaná pod inou ikonou alebo jej mala pomenovanú úplne inak. San Andreas hral snáď každý a vo svojej dobe išlo o úplný fenomén. Hra ponúkala obrovské možnosti hrania a obrovskú hernú mapu. Pamätáš si ešte na niektoré cheaty?

#3 COMMAND & CONQUER: RED ALERT (1996)

Kto by nepoznal strategickú hru Red Alert? Toto snáď nepotrebuje komentár.

#4 Crash Bandicoot: Warped (1998)

Crasha nemusíme asi nikomu bližšie predstavovať. Ak ste vlastnili niekedy PlayStation 1, tak ste už určite hrali túto hru. Dokonca na konzolách dnešnej generácie vznikol opätovnéý remake tejto klasiky. Hlavným hrdinom je líška v modrých džínoch, ktorá prechádza rôzne levely a hľadá fialové diamanty. Ničíte krabice plné jabĺčok, za ktoré následne získavate životy. Dávali ste si pozor na červené a zelené škatule s nápisom TNT, ktorých keď sa dotknete vybuchnú a váš duch iba vyletí do neba alebo zostanú po vás iba topánky. Po prejdení všetkých kôl vás čakal vždy “zabijak”. Hra bola taktiež súčasťou legendárnej televízno-telefonickej súťaže s názvom Maxihra. Jednoducho klasika, ako sa patrí aj dodnes!

#5 Vlak (1993)

A teraz trošku hlbšie do minulosti. Písal sa rok 1993, kedy svetlo sveta uzrela hra Vlak. Táto hra je výborným klonom hry Snake (had), ktorý sme hrávali ešte na mobile Nokia 3310. Tento počin má na svedomí český programátor Miroslav Němeček. Princíp hry je jednoduchý –  vláčikom zbierate rôzne predmety a pritom nesmiete do ničoho naraziť. Na tejto hre vyrastal nejeden gejmer a väčšina z nás sa k nej dostala, aj keď možno iba na jedno zahranie. Miroslav dal skvelý príklad, čo všetko sa dá vtesnať do 13kb a zaujať pozornosť hráča.

#6 Need for Speed: Underground 2

Pretekárska hra, ktorá spojila dovtedy nevídané. Pretekanie, voľná mapa a tuningovanie áut, čo vtedy zaimponovalo mnohým fanúšikom tohto žánru. Rýchle autá, kvalitná hudba a k tomu pekné ženy. Kto by nepoznal závodnú hru Need for Speed, ktorá sa už dočkala aj filmového spracovania? Na rozdiel od dokonalého spracovania poslednej časti, prvá časť tejto skvelej série by nás v dnešnej dobe už veľmi neoslovila. Najmä nevkusná rozkockovaná grafika. Avšak na svoju dobu táto hra doslova očarila 3D modelmi krajiny a automobilov, realistickými zvukmi a najmä nezabudnuteľným soundtrackom. Nuž ako sa hovorí, vývoj nezastavíš a nám už zostanú len tie najlepšie spomienky na tento počin roku 2004.

#7 Age of Empires (1997)

Pravdepodobne najznámejšia strategická hra tých dôb. Ako v každej správnej stratégií, aj tu máte na začiatku výber starovekej civilizácie, ktorú budete ovládať. Svoju ríšu rozširujete za pomoci pracovníkov a vojenských jednotiek na suchu aj na mori. Cieľom je zničiť svojich protivníkov, ktorí sa pokúšajú zničiť vás. Age of Empires sa stala jednou z najčastejšie hraných sieťových hier na konci 90. rokov 20. storočia. Novodobých profíkov na počítače zrejme zaskočia minimálne požiadavky, ktoré sú nasledovné: 90 MHz CPU, 16MB RAM, 80MB HDD. Čo na to poviete? My vravíme – za málo peňazí veľa muziky!

#8 Tekken 3 (1998)

Ďalšia klasika, ktorá snáď nepotrebuje komentár – Tekken 3. Yoshimitsu, vygélovaný blondiak Paul Phoenix, capoerista Eddy Gordo, Jin, Hwoarang a legendárny robot Gun Jack. To sú bojovníci nášho mládí. Kvôli hre Tekken 3 sme sa stretávali u kamošov s konzolou PlayStation 1. Jej úspech dokazuje aj fakt, že sa stala 5. najlepšie predávajúcou hrou všetkých čias na PlayStation 1. Kto si ešte pamätá túto hru?

#9 Moorhuhn (1998)

Moorhuhn je možno najlepší zadarmo dostupná arkádová hra od nemeckých tvorcov Phonemedia AG. V roku jej vzniku ju hralo obrovské množstvo ľudí na celom svete a mnohí ľudia si aj teraz spomenú na dobu, kedy táto prvá verzia bežala na našich obrazovkách, a to ako v domácnostiach, tak aj v kanceláriách počas pracovnej doby. Moorhuhn je geniálny hra, ktorá dokonca získala niekoľko pokračovaní. Odohráva sa v pekne nakreslenom dedinskom prostredí, kde si až v akomsi ležérnom pokoji poletujú sliepky. Vy, ako hráč, sa na túto scénu pozeráte z vlastného pohľadu a pri sebe máte brokovnicu a náboje. Čo asi urobíte? Samozrejme budete strieľať. Vašou úlohou je nazbierať čo najväčší skóre, ale máte na to iba 90 sekúnd. Zdá sa to ako blbosť, všakže? Ale opak je pravdou. Týmto šibeničnom limitom hra prebúdza obrovskú súťaživosť a získava neuveriteľnú znovu hrateľnosť.

#10 Call of Duty (2003)

A tu to celé začalo, séria Call of Duty je do dnešného dňa úspešná s množstvom pokračovaní. Prvá časť vznikla pred 20 rokmi a tešila sa veľkému úspechu, ba dostala aj datadisk. Call of Duty: United Offensive je datadisk od úspěšné 3D akční počítačové hry Call of Duty z prostředí 2. světové války. Hráč v ní opět bojuje za stranu Sovětů, Britů a Američanů proti Němcům. Výrobce hry je Infinity Ward, vydavatel společnost Activision.

Poznáš aj ty nejakú starú hru, ktorú si hrával a nedáš na ňu dopustiť? Zostali ti na ňu pekné spomienky a zaspomínal si si na staré dobré časy? Hoď nám do komentára tip a my ju spracujeme do ďalšieho dielu.

   
Odoberať
Upozorniť na

22 Komentáre
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre
Majo
4 mesiace dozadu

UFO – enemy unknown
Dune 2
Warcraft 2
Face off
Bouder dash
Z
DynaBlaster
Titus Fox
Micro maschines
Wacky wheels
Project IGI

Ravel
4 mesiace dozadu

HALF-LIFE a HALF-LIFE 2
nic lepšího nikdy nebylo a nebude

Drepo
10 mesiace dozadu

Comandos, bulanci,princ od persia

mato
11 mesiace dozadu

Stronghold Crusader

Harry
11 mesiace dozadu

Wolfenstein 3d,moto GP,formula ,test drive, dyna blaster,dune 2