in

13-ročný chlapec našiel na pláži chobotnicu z Lega z roku 1997, ktorá spadla do mora

Svätý grál. Takto nazval chlapec legovú chobotnicu, ktorú našiel na pláži po tom, čo ju vyplavilo more. Chobotnica spadla do vody počas toho, ako nákladnú loď vezúcu Lego prekvapila búrka.

Vzácny kúsok Lega, ktorý spadol do mora v roku 1997, našiel 13-ročný chlapec v Cornwalle. Liutauras Cemolonskas už dva roky dúfal, že nájde plastovú chobotnicu pri honbe za kúskami lega, ktoré v roku 1997 preslávene spadli do mora, keď sa nákladná loď stretla s búrkou.

Zdroj: Karolina Grabowska/Pexels

Medzi kúskami Lega, ktoré spadli do mora, bolo 352 000 párov plutiev, 97 500 potápačských tankov a 92 400 mečov – ale chobotnice sú najcennejšími predmetmi, keďže na palube ich bolo len 4 200.

Liutauras, ktorý ho našiel na pláži v Marazione, pravidelne chodieva na miestne pláže so svojimi rodičmi a v priebehu dvoch rokov nazbieral 789 dielikov Lego, ako aj množstvo fosílií.

Zdroj: cottonbro studio/Pexels

Hľadačka pokladov Tracey Williams, ktorá stojí za projektom Lego Lost At Sea, strávila roky hľadaním plastových kúskov, odkedy sa vysypali do oceánu.

„Zaznamenávam, kde sa to všetko vyplavuje, takže pracujeme na mape, ktorá bude súčasťou vedeckého článku, ktorý ukáže, ako ďaleko sa plast od úniku nákladu vznáša a čo sa s ním stane v priebehu času,“ povedala.

Zdroj: Mikhail Nilov/Pexels

„Chceli by sme zistiť, či tie kontajnery ešte existujú, alebo či už dávno zhrdzaveli.“ Dodala: „Myslím, že je zaujímavé vedieť, čo sa stalo so zvyškom Lega, ktoré sme nikdy nevideli. Každý rok sa vysype obrovské množstvo nákladu, ale veľmi zriedka počujete, čo sa stane s tovarom vnútri. Z príbehu Lego vieme, že 27-ročný plast, ktorý bol v tomto prepravnom kontajneri, sa stále niekde nachádza.“

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre