in

20+ bizarných zákonov, o ktorých možno neuveríte, že vôbec existujú

Každá krajina je iná a zákony každej krajiny sú iné. Niekedy sú tieto zákony úplne bizarné a smiešne, no inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty, ktoré môžu byť iné ako tie naše. Pozrite sa na tento zoznam podivných zákonov po celom svete, o ktorých možno neuveríte, že existujú. Ale keď cestujete, určite nechcete skončiť za mrežami!

#1 V Južnej Afrike je nezákonné zápasiť s medveďom

Nie, že by Juhoafrická republika mala medvede, ale ak by mala, bolo by nezákonné s nimi zápasiť.

 

#2 Nevešajte svoju špinavú bielizeň na verejnosti v Trinidade a Tobagu

Svoju špinavú bielizeň si nechajte pre seba. Je nezákonné sušiť oblečenie kdekoľvek, kde prečnieva cez ulicu, stenu, plot alebo okno smerujúce do ulice. Ostrovy týmto obmedzením chcú dosiahnuť, aby vyzerali čistejšie.

 

#3 V španielskej Seville je nezákonné hrať domino na verejnosti

Toto mesto bráni ľuďom hrať domino na verejnosti, údajne preto, že „kocky“ robia príliš veľa hluku, keď cinkajú, keď ich hráči odkladajú. Trošku ironické, keďže na uliciach hrá živá hudba a na verejných priestranstvách vystupujú tanečníci flamenca.

 
 

 

#4 V Rusku je nezákonné jazdiť na špinavom aute

Rusom záleží na vzhľade. Až tak, že krajina tu zakázala jazdiť na špinavom aute. Zaujímalo by ma, ako často sa tento zákon uplatňuje.

 

#5 V Singapure je nelegálne žuť žuvačku

Každý, kto dováža, predáva alebo vyrába žuvačky v Singapure, môže dostať pokutu alebo ísť do väzenia, avšak s výnimkou nikotínu a dentálnych žuvačiek.

 

#6 Na nemeckej diaľnici je nezákonné, aby vám došiel benzín

Prečo? Nemci veria, že každý má možnosť udržať svoje auto riadne natankované, takže ak vám dôjde benzín, je to vaša vlastná chyba. A dôvod je úplne jednoduchý. Chôdza po diaľnici nie je bezpečná, rovnako ako zastavenie vozidla na okraji cesty.

 

#7 Vo Švajčiarsku je nelegálne ísť nahý na turistiku

Po tom, čo sa švajčiarski a nemeckí turisti pred niekoľkými rokmi rozhodli urobiť vo Švajčiarsku nahú turistiku (naozaj!), švajčiarski úradníci ľuďom pripomenuli, že stále existuje zákon o verejnej neslušnosti a ak vás chytia nahých v lese, môžete dostať pokutu.

 

#8 Nosenie vysokých opätkov na Akropole je nezákonné

Pri balení na cestu do Grécka dbajte na správnu obuv. Krajina zakázala vysoké opätky na Akropole v roku 2009, takže žiadne ihličky. Nie som si istá, prečo by sa niekto chcel vydať na túru okolo ruín v podpätkoch, ale Gréci zaviedli tento zákaz preto, aby chránili ruiny pred poškodeniami spôsobenými ostrými topánkami.

 

#9 Neobliekajte si svoje tričko s Mackom Pú, ak sa chystáte do Poľska

Malý plyšový medvedík má jednu chybu – nenosí nohavice. Z tohto dôvodu Poľsko zakázalo Medvedíka Pú v okolí ihrísk a škôl, lebo zistilo, že postava je príliš riskantná pre ovplyvniteľné deti.

 

#10 Jazdiť na krave v opitosti je v Škótsku nelegálne

Skôr ako dostanete nejaký bláznivý nápad – a dáte si príliš veľa škótskej whisky – mali by ste vedieť, že môžete dostať pokutu za jazdu na kravách. Úplný zákon z roku 1872 nariaďuje ľuďom, aby neboli opití, keď majú na starosti kravu, koňa, koč alebo parný stroj.

 

#11 Žiadne selfie s Budhom na Srí Lanke

Keď si robíte selfie s Budhom, otáčate sa mu chrbtom. Tento prejav neúcty sa na Srí Lanke trestá väzením. Za neúctivé sa považuje aj ukazovanie prstom na Budhu.

 

#12 Vo Victorii v Austrálii je púšťanie šarkana nelegálne

Je nezákonné púšťať šarkana na verejnom priestranstve, ak to obťažuje inú osobu.

 

#13 V časti Francúzska nemôžete zomrieť bez vopred zakúpeného pohrebného miesta

Súvisí to s tým, že cintorín je plný, preto starosta vydal nariadenie ešte v roku 2008. Dodal, že „previnilci budú prísne potrestaní“.

 

#14 Keď predbiehate auto v New Jersey, musíte trúbiť

Ako keby ľudia v Jersey už dostatočne netrúbili.

 

#15 Stavať hrad z piesku v Španielsku je nelegálne

Predtým, ako sa spýtate, áno, deti sú zahrnuté do tohto obmedzenia – a rodičia platia účet za pokutu.

 

#16 V Číne je nezákonné reinkarnovať sa bez povolenia

Tibetskí budhistickí mnísi sa po smrti nesmú reinkarnovať, pokiaľ im vláda neudelí povolenie. Nie som si istá, ako to presadzujú, ale Čína je známa tým, že má prísne zákony.

 

#17 V Britskej Kolumbii v Kanade je nezákonné zabiť Bigfoota

Nikto nikdy nezachytil dôkaz o existencii tohto chlpatého obrieho tvora, ale ak by ste ho našli a zabili, mohli by ste dostať pokutu až 250 000 dolárov, ak nemáte riadny poľovnícky lístok.

 

#18 Vydaté ženy si v Bolívii môžu dať len jeden pohár vína

Tento sexistický zákon je spôsobený presvedčením, že alkohol môže urobiť ženu nemorálnou. Manžel by sa s ňou mohol rozviesť, ak bude piť na verejnosti.

 

#19 Je nezákonné, aby vaše kura prechádzalo cez cestu v Gruzínsku

V snahe povzbudiť ľudí, aby mali svoje kurčatá pod kontrolou, existuje zákon, ktorý hovorí, že môžete dostať pokutu, ak vám kura ujde. To znamená, že nemôže prejsť cez cestu, aby sa dostalo na druhú stranu.

 

#20 V Kanade je nezákonné platiť príliš veľkým množstvom mincí

Pri platbe, ktorá je vyššia ako 10 dolárov, je podľa zákona o menách v Kanade nezákonné platiť viac ako jednou mincou.

 

#21 V Idahu je nezákonné jesť človeka

Len v prípade, že dostanete hlad, dostanete sa do väzenia až na 14 rokov. Avšak za život ohrozujúcich podmienok je tu kanibalizmus povolený.

 

#22 V Japonsku nemôžete mať nadváhu

Samozrejme okrem zápasníkov sumo. V snahe zabrániť obezite u svojich občanov, Japonsko vytvorilo zákon Metabo. To vyžaduje, aby ľudia vo veku od 40 do 74 rokov podstúpili každoročné meranie pásu u lekára. Ak náhodou prekročíte limit, dostanete pokutu.

ZDROJ

   
guest

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

10 zlyhaní vizážistov, ktoré sú také zlé, že musia uzrieť svetlo sveta

17 skvelých fotiek z Japonska, ktoré ukazujú, ako veľmi je táto krajina výnimočná