in

81-ročná babička dennodenne pracuje s váhou 450 kg. Nemusím chodiť do posilky, vraví

Zaujímaví ľudia vždy dokázali fascinovať a inšpirovať celú našu spoločnosť. Či už to boli rôzni talentovaní umelci, o ktorých dlho nik nevedel, alebo len prostí ľudia so svojou dennodennou rutinou, ktorá vedela uchvátiť ostatných. 

Zdroj: EWTN Katolikus Televízió/YouTube

Nálepkou „výnimočná“ by sme mohli označiť aj 81-ročnú „Tetu Ilonku“ z Maďarskej obce Terany, ktorá leží 20 kilometrov od našich hraníc. Jozsefne Szedlak našla na tejto Zemi skutočne svoje miesto. Už 60 rokov chodí ručne zvoniť do Teranského katolíckeho kostola.

„Zvoním už 60 rokov, ale sama len asi 10 rokov, pretože predtým som len pomáhala svojim starým rodičom a rodičom,“ povedala. Najťažší zvon má hmotnosť 450 kilogramov, takže babička podáva úctyhodný výkon.

„Aspoň nemusím chodiť do posilňovne,“ vyjadrila sa s úprimným smiechom pani Jozsefne, ktorá obvykle zvoní na poludnie a večer.

V dnešnej dobe sú zvonári už len raritou, keďže ani toto remeslo neobišlo nahradzovanie automatikou. „Teta Ilonka“ však tento boj vyhráva a svojmu nepriateľovi nechce dať žiadnu šancu. „Pokiaľ to zvládnu moje ruky a nohy, automatický systém tu nebude,“ hovorí 81-ročná stará mama troch detí.

Dodáva, že zvony zomierajú, keď sa podrobia automatizácii a neznejú rovnako, ako keď sú ovládané ručne. Pani Jozsefne je v poslednom období vyhľadávanou celebritou a maličkú dedinu s 350 obyvateľmi pravidelne navštevujú televízne štáby.

Pred dvomi rokmi ju dokonca navštívila aj prezidentka Katalin Novak. Neostáva nám nič iné len súhlasiť so starostkou Terany, že „Teta Ilonka“ je veľkým požehnaním.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre