in

Ako „Schindlerov zoznam“ zmenil chápanie holokaustu Američanmi

Pred tridsiatimi rokmi debutoval v kinách po celých Spojených štátoch Schindlerov zoznam v réžii slávneho Stevena Spielberga. Nielenže to bol dovtedy najvýznamnejší film v angličtine o holokauste, ale formoval aj filmovú tvorbu a verejné povedomie o genocíde na ďalšie roky.

Schindlerov zoznam je založený na Schindlerovej arche, románe z roku 1982 od austrálskeho autora Thomasa Keneallyho, ktorý túto knihu napísal po tom, čo sa pokúsil kúpiť kufrík v Beverly Hills v Kalifornii a náhodne sa stretol s Leopoldom Pageom, poľským preživším holokaustu.

Zdroj: Kristvin Gudmundsson/Pexels

Predtým známy ako Poldek Pfefferberg, Page povedal Keneallymu o nacistovi, ktorý jeho a jeho manželku zachránil počas druhej svetovej vojny. Spomínaný nacista Oskar Schindler sa zaslúžil o to, že zachránil viac ako 1000 Židov tým, že im dal prácu vo svojej krakovskej smaltovni, čím ich zachránil pred deportáciami a smrťou.

Schindlerov zoznam rozpráva príbeh o rovnomennom nemeckom priemyselníkovi, ktorého hrá Liam Neeson. Ukazuje, ako nacisti zhromaždili Židov v getách a potom ich presunuli do koncentračných táborov, kde existovali na milosť a nemilosť SS – v tomto prípade najmä Amon Göth (Ralph Fiennes), veliteľ tábora Plaszow so sídlom v Krakove.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Schindler’s List © ® (@schindlerinlistesi)

V porovnaní s tým mali Schindlerovi Židia šťastie: v priestoroch svojej továrne zriadil podtábor Plaszow, kde, ako rozprávali preživší, mohli odpočívať, ak by boli chorí a neboli svojvoľne zastrelení.

Ku koncu druhej svetovej vojny, keď nacisti poslali väčšinu väzňov z tábora na pochody smrti, aby ich ukryli pred postupujúcimi Rusmi, Schindler premiestnil svojich pracovníkov do nového závodu v Brünnlitzi, ktorý bol vtedy súčasťou okupovaného Československa. Dokonca zabezpečil prepustenie 300 žien omylom poslaných do Osvienčimu namiesto Brünnlitzu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Schindler’s List © ® (@schindlerinlistesi)

Samotný film je dielom historickej fikcie, čo viedlo k, ak nie kritike, tak k opravným komentárom od tých, ktorí chcú zabezpečiť, aby sa nestratila skutočná história Schindlerovho príbehu.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre