in

Bežkyňa sa cez maratón rozhodla voľne krvácať a tu je dôvod

Kiran Gandhi, bubeníčka a aktivistka, sa dostala na titulky, keď sa rozhodla zabehnúť londýnsky maratón cez počas menštruácie. Jej rozhodnutie nedať si tampón alebo vložku počas pretekov bolo vyjadrením proti stigme okolo menštruácie a výzvou k väčšej informovanosti o tomto probléme.

„Ráno som dostala menštruáciu a bola to úplná katastrofa. Ale bolo by príliš nepríjemné starať sa o výmenu tampónu pri trase, ktorá má vyše 42 kilometrov. Ak existuje jeden spôsob, ako prekonať útlak, je to zabehnúť maratón akýmkoľvek spôsobom, ktorý chcete,“ povedala Kiran.

Zdroj: madamegandhi / Instagram

Chcela normalizovať menštruačné cykly. Vo svojom blogovom príspevku napísala: „Utekala som s krvou, ktorá mi kvapkala po nohách kvôli ženám, ktoré nemajú prístup k tampónom, a ženám, ktoré to napriek kŕčom a bolestiam skrývajú a tvária sa, že niečo také vôbec neexistuje. Utekala som takto preto, aby som tým povedala, že to existuje a každý deň to prekonávame.“

Zdroj: MADAME GANDHI / BLOG

Jej rozhodnutie sa stretlo s chválou aj kritikou. Zatiaľ čo niektorí jej tlieskali za to, že porušila tabu a zvýšila povedomie o menštruácii, iní ju označili za „nehygienickú“. Jej posolstvo však bolo jasné: tieto obdobia sú prirodzenou súčasťou života a nemali by sme ich stigmatizovať ani skrývať. Ženy by sa nemali hanbiť za svoje telo.

Zdroj: MADAME GANDHI / BLOG

Jej rozhodnutie „nezbaviť sa krvácania“ počas pretekov bolo silným vyhlásením proti spoločenským normám, ktoré diktujú, ako by sa ženy mali správať a čo by mali skrývať. Postavila sa za práva žien a jej odkaz je hlasný a jasný: menštruačné cykly sú prirodzený biologický proces, ktorý sa nesmie brať ako niečo tabu.

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

15 ľudí, ktorí vo svojom okolí objavili hotové poklady

15 ľudí, ktorí zistili, že ich partneri nebudú tí najbystrejší