in

Dokumentárna dráma „Einstein a bomba“ skúma najväčšiu morálnu dilemu fyzika + TRAILER

Bol Albert Einstein zapojený do vytvorenia atómovej bomby? Ako sa najslávnejší svetový fyzik popasoval s morálkou tejto práce? Existenčná hrozba, ktorú predstavujú jadrové zbrane, sa v populárnej kultúre znovu objavila z veľkej časti vďaka Oppenheimerovi nominovanému na Oscara od Christophera Nolana, v ktorom je Einstein (hrá ho Tom Conti) zobrazený ako radí J. Robertovi Oppenheimerovi, fyzikovi, ktorý zohral kľúčovú úlohu vo filme, s vývojom atómových zbraní.

V skutočnosti sa Oppenheimer a Einstein pravdepodobne stretli len niekoľkokrát – ich vzťah bol opísaný ako „srdečný a komplikovaný“ – a v konečnom dôsledku Einsteinove príspevky k Oppenheimerovej práci boli teoretické a nepriame. Základy Einsteinovej práce však nepopierateľne ovplyvnili chápanie fyziky všetkých vedcov a tieto základy sú skúmané vo filme „Einstein a bomba“, novej dokumentárnej dráme od režiséra Anthonyho Philipsona.

Zdroj: The Magnes Collection of Jewish Art and Life, UC Berkeley/Flickr

Okrem toho, že film ponúka kontext k hroziacej morálnej dileme atómových zbraní, zobrazuje momenty z Einsteinovho života a kariéry a ponúka dôležitý kontext jednému z najrenomovanejších a najvplyvnejších fyzikov v histórii. Film tiež skúma konflikty s Hitlerom a nacistickým establišmentom a opakuje incidenty, ktoré viedli Einsteina k presvedčeniu, že nacistické Nemecko vyvíjalo vlastné atómové zbrane.

Jeho strach a nepokoj ho presvedčili, aby napísal list prezidentovi Franklinovi Delano Rooseveltovi, čím nevedomky inicioval preteky v zbrojení, ktoré nakoniec viedli k realite, ktorej sa Einstein najviac obával. „V živote som urobil jednu veľkú chybu,“ hovorí Einstein vo filme. „Keby som vedel, že Nemcom sa nepodarí vyrobiť atómovú bombu, nezúčastnil by som sa otvárania tej Pandorinej skrinky.“ „Einstein a bomba“ môžete sledovať na Netflixe.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre