in

Film „The Color Purple“ je emocionálne, ale aj vtipné skúmanie černošských žien na juhu + OFICIÁLNY TRAILER

Román Alice Walker The Color Purple rozpráva príbeh Celie, Afroameričanky žijúcej na vidieku v Georgii, ktorá vyše 40 rokov prežíva a uzdravuje sa po zneužívaní. Walkerovej román obsahuje osobné a nežné listy Celie (v rôznom veku ju hrali Phylicia Pearl Mpasi a Fantasia Barrino) Bohu a neskôr jej sestre Nettie (Halle Bailey/Ciara).

Film sa vzďaľuje od tejto výlučne prvej perspektívy a vytvára priestor pre temperamentnejšie a silnejšie postavy Nettie a Sofia (Danielle Brooks), aby vyrozprávali svoj príbeh. To znamená, že príbeh Celie je v prvej časti filmu viac v úzadí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Color Purple (@thecolorpurple)

Existovalo riziko, že súčasní diváci by mohli vidiecke, väčšinou černošské komunity zobrazené vo filme interpretovať ako žijúce pohodlné životy. Najmä prostredníctvom scén, ktoré ukazujú bohatý život a miestnu živú jazzovú scénu. Ale úvodná pieseň s robotníkmi ukazuje, ako si postavy našli komunitu napriek drsnej realite, ktorá ich obklopovala.

Zdroj: Daniel Frese/Pexels

Rasizmus zdvihne svoju škaredú hlavu neskôr v brutálnej scéne, v ktorej je Sofia bitá a uväznená za to, že sa odmietla stať slúžkou starostovej manželky. Toto zapôsobí na divákov, pretože hovorí o dnešnej policajnej brutalite.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Color Purple (@thecolorpurple)

V konečnom dôsledku však The Color Purple ukazuje, že čiernu radosť možno pestovať aj cez tie najbolestivejšie zážitky. Emocionálna hĺbka filmu sa sústreďuje na černošské ženstvo a jeho pretrvávajúca univerzálna príťažlivosť sa hlboko spojí s mnohými divákmi – najmä černoškami.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre