in

Francúzsky Excalibur zmizol zo skalnej steny, bol tam uviaznutý 1300 rokov

Durandal, mýtický meč, ktorý bol posledných 1300 rokov zapichnutý do skalnej steny vo francúzskej dedine Rocamadour, náhle zmizol, pravdepodobne bol ukradnutý. Durandal bol často opisovaný ako francúzsky ekvivalent oveľa slávnejšieho Excaliburu, legendárneho meča kráľa Artuša.

Zdroj: Zain Abba/Pexels

Legenda hovorí, že anjel daroval Durandal cisárovi Svätej rímskej ríše Karolovi Veľkému, ktorý ho zase zveril svojmu vernému rytierovi Rolandovi. Spomína sa v básni Pieseň o Rolandovi z 11. storočia, v ktorej sa tvrdí, že jeho magická moc pochádza zo zuba svätého Petra, krvi svätého Bazila a vlasov svätého Denisa.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @3yearstrip

Hovorí sa, že Roland sa pokúsil zlomiť svoj verný meč po zranení v bitke pri priesmyku Roncevaux, aby sa nedostal do rúk Saracénov. Durandal bol však nezničiteľný, a tak ho namiesto toho mrštil smerom k oblohe a meč dopadol do obrovskej skaly, kde vraj odvtedy zostal. Zdá sa, že nikto nevie, čo sa stalo s legendárnym mečom Durandal.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa History (@historyfunn)

Napriek tomu, že bol pripútaný ku skale 10 metrov nad zemou, legendárny meč jedného dňa jednoducho zmizol, s najväčšou pravdepodobnosťou bol ukradnutý. Je to ťažká rana pre francúzsku dedinu, ktorej osud bol prepletený s legendárnym mečom. Teraz všetci dúfajú, že sa meč podarí získať späť, aby sa všetko mohlo vrátiť do pôvodného stavu.

„Rocamadour má pocit, že mu bola ukradnutá časť seba samého, ale aj keď je to legenda, osudy našej dediny a tohto meča sú prepojené,“ povedal starosta Dominique Lenfant pre francúzske noviny La Dépêche. „Durandal nám bude chýbať. Je súčasťou Rocamadouru po stáročia a neexistuje sprievodca, ktorý by na to pri návšteve neupozornil.“

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre