in

Genetika, ktorá pôsobí ako z iného vesmíru – Týchto 15 prípadov vás presvedčí, že príroda vie s ľudským telom naozaj zvláštne veci

Všetci vieme, že existujú zriedkavé vlastnosti, ktoré nemusí má len málo ľudí. Či už je to zvláštna vlastnosť, ktorá robí človeka jedinečným, rozdiely medzi ľuďmi sú ohromujúce. A niektorí môžu mať len niečo, vďaka čomu vyniknú oveľa viac, napríklad inak sfarbené oko, extra prsty alebo dokonca biele obočie. V tomto článku nájdete niekoľko jedinečných funkcií, ktoré vás prekvapia  a dokážu vám aká hravá je genetika.

 

#1 Na palci mám ďalší palec

#2 Prsty mojich rodičov, keď im nastúpi Raynaudov syndróm 

Raynaudov syndróm, známy aj ako Raynaudova choroba alebo Raynaudov fenomén, je stav, ktorý ovplyvňuje prietok krvi do určitých častí tela – zvyčajne do prstov na rukách a nohách.

Predstavte si to: Keď vyjdete von a je naozaj chladno, vaše telo sa prirodzene snaží udržať vás v teple. Jedným zo spôsobov, ako to robí, je presmerovanie krvi z končatín, ako sú prsty na rukách a nohách, smerom k životne dôležitým orgánom v strede tela. U ľudí s Raynaudovým syndrómom ich telo reaguje na nízke teploty alebo stres nadmerne. To spôsobuje, že ich prsty na rukách a nohách menia farbu – často zbelejú, potom zmodrejú a nakoniec, keď sa prietok krvi obnoví, zčervenajú. Môže to tiež spôsobiť pocity necitlivosti, chladu alebo bolesti.

Nie každý, kto má Raynaudovu chorobu, má vážny problém. Pre niektorých ľudí môže byť skôr nepríjemný ako skutočný zdravotný problém. U iných však môže signalizovať vážnejšie základné ochorenie, napríklad autoimunitné ochorenie. Vždy je dôležité navštíviť lekára, ak spozorujete takéto príznaky, aby ste sa uistili, že dostanete potrebnú starostlivosť.

#3 Brada môjho muža obsahuje 5 farieb vlasov : hnedú, blond, červenú, čiernu a bielu

 
 

#4 Sektorová heterochrómia na oboch očiach 

 

Heterochrómia označuje stav, keď má človek rôzne sfarbené oči alebo rôzne sfarbené časti toho istého oka. Keď hovoríme o „sektorovej heterochrómii“, máme na mysli konkrétne situáciu, keď má jedna časť jedného oka inú farbu ako zvyšok tohto oka.

Predstavte si to ako koláčový graf, kde je väčšina koláča jednej farby, ale je tam kúsok, ktorý má úplne inú farbu. Takto vyzerá sektorová heterochrómia v oku. Jeden „sektor“ alebo časť dúhovky (farebná časť oka) má inú farbu ako zvyšok.

Ide o pomerne zriedkavý stav, ktorý sa môže vyskytnúť už pri narodení alebo sa môže vyvinúť v priebehu času v dôsledku určitých zdravotných ťažkostí alebo úrazov. Väčšinou však nesúvisí so žiadnymi zdravotnými problémami a nemá vplyv na zrak ani zdravie očí. Je to len jedinečná odchýlka vo farbe očí.

#5 Od každého rodiča mám jeden palec 

#6 Polovica mihalníc je hnedej farby a druhá bielej farby 

#7 Mám geneticky posunuté kĺby na mojej ruke 

#8 Elfské uši mojej dcéry 

#9 Mám takúto zvláštnu medzeru pod jazykom

#10 S priateľom máme rovnaké znamienka 

#11 Moja ľavá ruka má o jeden záhyb menej ako pravá 

#12 Ja a moja mačka máme rovnaké znamienka 

#13 Mám zriedkavý jav zvaný “pili multigemini“, pri ktorom mi po celom tele rastie viacero prameňov vlasov 

#14 Obe naše deti majú na hlave jeden šedivý vlas

#15 Na ľavej ruke mám len 4 prsty, no sú extra dlhé a namiesto palca mám ukazovák.

zdroj

   
guest

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Bomby zo sociálnych sietí #744 – je hokejista a je inak orientovaný, komentáre nenechali na seba dlho čakať

Učiteľka z Číny za jeden stream zarobila viac než za 10 rokov práce. Po tomto úspechu dala výpoveď a rozhodla sa zamerať na sociálne siete