in

Japonskí vedci prišli s novou technológiou. Dokáže prekladať slepačiu reč a rozoznať emócie sliepok

Vedci z Japonska tvrdia, že s pomocou umelej inteligencie dokážu pochopiť, čo znamenajú rôzne zvuky sliepok. Pomocou technológie na analýzu hlasových prejavov sliepok vraj dokážu dešifrovať až šesť rôznych emocionálnych stavov vrátane hladu, strachu, hnevu, spokojnosti, vzrušenia a úzkosti s presnosťou 80 %. Píše o tom NY POST.

Štúdiu viedol profesor Tokijskej univerzity Adrian David Cheok, ktorý je známy najmä vďaka výskumu sexuálnych robotov.

„Je to veľký krok pre vedu!“ povedal Cheok. “A toto je len začiatok. Dúfame, že budeme schopní prispôsobiť tieto techniky AI a ML iným zvieratám a položiť základy neuveriteľnej inteligencie v rôznych odvetviach súvisiacich so zvieratami. Ak vieme, čo zvieratá cítia, môžeme im vytvoriť oveľa lepší svet.“

Zdroj: pixabay.com

„Naša metodika využíva špičkovú techniku AI, ktorú nazývame Deep Emotional Analysis Learning (DEAL), vysoko matematický a inovatívny prístup, ktorý umožňuje dôsledné pochopenie emocionálnych stavov prostredníctvom sluchových údajov,“ pokračoval Cheok.

Cheok spolupracoval s tímom ôsmich zvieracích psychológov a veterinárnych chirurgov, ktorí ponúkli svoje poznatky o emocionálnych stavoch sliepok. Spoločne analyzovali vzorku 80 vtákov a asi 200 hodín ich zvukov.

Zdroj: pixabay.com

Vedci potom zaplavili AI 100 hodinami nahrávok sliepok a ku každej z nich priradili emocionálny stav.

Potom nahrali ďalších 100 hodín nových zvukov sliepok do AI a táto technológia bola väčšinu času schopná správne určiť emocionálne stavy daných sliepok.

„Tento výskum nielenže otvára nové cesty na pochopenie a zlepšenie dobrých životných podmienok zvierat, ale vytvára aj precedens pre ďalšie štúdie medzidruhovej komunikácie riadenej AI,“ uviedol tím.

Vedci tvrdia, že kurčatá sú „vysoko sociálne zvieratá“ a Cheok a jeho tím plánujú vytvoriť bezplatnú aplikáciu, aby farmári mohli využívať túto technológiu na komunikáciu so svojimi kurčatami.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

12 vtipných prípadov, keď sa panoráma vymkla spod kontroly (1. časť)

15 hotelov, ktoré vás prekvapia svojimi službami #2