in ,

Ľudia až teraz zisťujú, čo znamená názov obchodného reťazca TESCO

Je to jeden z najväčších reťazcov supermarketov, ale len málokto vie, čo sa skrýva za jeho názvom. Všetci sme si tak zvykli vidieť veľké logo s veľkými červenými písmenami a modrým podčiarknutím, že len málo z nás sa zamyslelo nad tým, odkiaľ vlastne tento názov pochádza.

Existujú určité obchody, ktorých názov je zrozumiteľný. Napríklad Sainsbury’s alebo Marks & Spencer. Ak ste predpokladali, že oba sú pomenované podľa svojich zakladateľov, mali ste pravdu.

One Green Planet/pinterest

John James a Mary Ann Sainsburyovci otvorili svoj prvý obchod na 173 Drury Lane v Covent Garden v Londýne, v roku 1869, a tento obchod sa neskôr rozrástol na druhý najväčší reťazec supermarketov v krajine.

Tak isto spoločnosť Marks & Spencer. Založili ju Michael Marks, poľský Žid, ktorý sa začiatkom 80. rokov 19. storočia prisťahoval do Leedsu v Anglicku, a Thomas Spencer, pokladník z anglického mesta Skipton v grófstve North Yorkshire. Spoločnosť M&S má momentálne vyše 900 obchodov v celom Spojenom kráľovstve.

wikipedia

Spoločnosť Tesco má podobný príbeh vzniku, ktorý súvisí s odvážnym a podnikavým majiteľom. Názov supermarketu siaha viac ako 100 rokov dozadu, k synovi židovského migranta z Poľska, ktorý ako prvý založil obchod. Jack Cohen začal v roku 1919 zriadením stánku na trhu Well Street Market, v Hackney, vo východnom Londýne. Zo začiatku predával potraviny z vojnových prebytkov. Na získanie prvých zásob do stánku použil peniaze z demobilizácie od Kráľovského leteckého zboru, ktorého bol členom počas I. svetovej vojny.

Názov Tesco sa prvýkrát objavil, keď Cohen v roku 1923 kúpil zásielku čaju od muža menom Thomas Edward Stockwell. Skombinoval „TES“, iniciály jeho dodávateľa, so začiatočnými dvoma písmenami svojho priezviska, čo vyústilo do názvu, ktorý dnes všetci poznáme – TESCO.

Tesco building under clear blue sky
Autor tejto fotografie je Simone Hutsch

V novembri 1930 prvýkrát vyskúšal svoj prvý stánok na trhu v Tootingu a v septembri 1931 otvoril prvý obchod Tesco na adrese 54 Watling Avenue, Burnt Oak, Edgware, Middlesex. Do jedného roka sa stal hrdým majiteľom stovky obchodov.

V súčasnosti sa Tesco môže pochváliť obchodmi v Írsku, Spojenom kráľovstve, Českej republike, Maďarsku a aj u nás na Slovensku.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre