in

Najbizarnejšie vianočné tradície z celého sveta, ktoré ťa zaskočia

Vianočné tradície sa líšia v rôznych krajinách a kultúrach po celom svete. Niektoré z nich sú známe a rozšírené, zatiaľ čo iné môžu byť pre niekoho dosť bizarné. Tu je zoznam desiatich najbizarnejších vianočných tradícií z rôznych krajín:

#1 KFC v Japonsku

V Japonsku je KFC veľmi obľúbenou voľbou pre vianočné večere. Tento zvyk sa začal v 50. rokoch minulého storočia, keď sa KFC snažilo expandovať na japonský trh a ponúklo špeciálne vianočné balíčky s kuracím mäsom a zemiakmi. Tento zvyk sa zachoval až dodnes a KFC je počas Vianoc v Japonsku veľmi žiadané.

 

#2 Krampusnacht v Rakúsku

Krampus je zlý duch Vianoc, ktorý sa vyskytuje v nemecky hovoriacich krajinách počas Vianoc. V Rakúsku sa koná Krampusnacht, kedy sa muži v maske Krampusa prechádzajú po dedinách a strašia deti.

 

#3 Mari Lwyd vo Walese

Mari Lwyd je stará waleská tradícia, v ktorej sa skupina ľudí v maske kostri s konskou hlavou prechádza po dedinách a spieva vianočné piesne. Tento zvyk sa ešte stále zachoval vo waleských dedinách.

 

#4 Schovávanie metly v Nórsku

Schovávanie metly je nórska vianočná tradícia, ktorá sa zvyčajne koná počas noci pred Štedrým dňom. Podľa tejto tradície sa schovajú všetky metly, aby sa zabránilo tomu, aby ich videlo akékoľvek dievča. Verí sa, že ak by dievča videlo metlu, tak by sa v nasledujúcom roku nedostala do manželstva. Tento zvyk sa zachoval vo viacerých nórskych regiónoch a stále je súčasťou nórskej vianočnej kultúry.

 

#5 Caga Tió v Katalánsku

Jednou z bizarných katalánskych vianočných tradícií je „Caga Tió“, ktorá sa vyskytuje v niektorých regiónoch Katalánska. Tento zvyk sa zvyčajne koná počas Vianoc a zahŕňa použitie drevenej figúrky nazvanej „Caga Tió“ alebo „Kaka Tio“. Táto figúrka má podobu obyčajného dreva s namaľovanou tvárou a má v sebe ukryté darčeky alebo sladkosti. Deti sa na Štedrý deň pristavia k Caga Tió a pomocou palice ju „udierajú“, aby z nej dostali darčeky alebo sladkosti ukryté vnútri.

 

#6 Vianočná večera s mŕtvymi v Portugalsku

Počas consoda, tradičného vianočnej tradície v Portugalsku, rodiny pripravia ďalšie miesta pri vianočnom stole pre zosnulých príbuzných. Veria, že to ich domácnosti prinesie šťastie na celý ďalší rok.

 

#7 Ozdobovanie pavučinou na Ukrajine

Okrem klasických ozdôb, používajú Ukrajinci na ozdobenie vianočného stromčeka aj pavúka a pavučinu. Tradícia má svoj pôvod v starom príbehu o chudobnej žene, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť svoj stromček, no ráno na Vianoce sa zobudila a zistila, že jej ho pavúk zahalil do nádhernej a trblietavej siete.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

16 momentov, kedy nám vesmír pripravil skutočné optické ilúzie

Ženu obviňujú z týrania zvierat po tom, čo svojho psa prefarbila na Grincha