in

Najkratší komerčný let trvá len dve minúty. Využívajú ho najmä miestni obyvatelia a to už od roku 1967

Let lietadlom medzi škótskymi ostrovmi Westray a Papa Westray drží svetový rekord v najkratšom komerčnom lete, keďže lietadlo je vo vzduchu zvyčajne len necelé 2 minúty.

Väčšine z nás stačí na krátke cesty nasadnúť do auta, autobusu alebo vlaku, ale na ostrovoch severného Škótska je to inak. Tých pár ľudí, ktorí nazývajú Orknejské ostrovy svojím domovom, má len dve možnosti – plavbu trajektom cez rozbúrené vody alebo neuveriteľne krátky let malým lietadlom.

Keďže more nie je vždy pokojné, obyvatelia preferujú práve tento let lietadlom. Využiť ho však môžu aj turisti, ktorí si chcú vyskúšať tento zážitok.

Zdroj: YouTube/Great Big Story

V skutočnosti je let medzi ostrovmi Westray a Papa Westray oficiálne uznaný ako najkratší komerčný let na svete. Zvyčajne trvá približne 90 sekúnd, ale pri priaznivom vetre sa môže skončiť za menej ako minútu.

Za nepriaznivých okolností však bude lietadlo vo vzduchu takmer 3 minúty.

Najkratší komerčný let na svete bol prvýkrát zavedený v roku 1967 a odvtedy ho prevádzkuje spoločnosť Loganair. Prekonáva vzdialenosť len 1,7 míle, čo je kratšie ako vzletové a pristávacie dráhy väčšiny veľkých letísk a viac sa podobá jazde autobusom ako skutočnému letu lietadlom.

Cestujúci sa prepravujú lietadlom Britten-Norman Islander, malým lietadlom, ktoré vyžaduje iba jedného pilota a má iba osem miest na sedenie.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre