in

Seriál The Crown končí podobne ako posledné dni princeznej Diany

Uplynul dlhý čas na to, aby televízna rekonštrukcia a predstava o posledných dňoch Diany Spencerovej mohla pôsobiť skôr ako slávnostne úctyhodná než desivá. To je nádej prvých štyroch epizód poslednej sezóny The Crown (Netflix, 16. novembra), rozľahlého seriálu Petra Morgana o kráľovnej Alžbete II. a jej rodine.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Crown (@thecrownnetflix)

V minulej sezóne nám bola predstavená dospelá Diana, ktorú hrala s vyrovnanosťou a najmenším žmurknutím Elizabeth Debicki. Bola ako závan čerstvého vzduchu v tejto (naschvál, občas) zatuchnutej šou a teraz sa musíme pozerať, ako umiera.

Aby sme boli spravodliví, The Crown nám neukazuje nič krvavé. V úvodnej scéne sezóny jednoducho vidíme, ako sa Mercedes približuje k parížskemu tunelu, prenasledujú ho paparazzi na motorkách, a potom počujeme náraz.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Crown (@thecrownnetflix)

Prvé tri epizódy sa potom vrátia do Dianiných posledných týždňov, pričom sa zameriavajú najmä na jej začínajúci románik s Dodim Fayedom (Khalid Abdalla), ktorý je sám potomkom hrdej a bohatej rodiny, ktorá večne hľadá autonómne miesto vo svete. On a Diana sú týmto spôsobom príbuzní, spojenie, ktoré The Crown presvedčivo vysvetľuje.

Pomáha, že Debicki a Abdalla sú v úlohách takí dobrí a vylepšujú profily slávnych mŕtvych ľudí na hmatateľné ľudské bytosti. Koruna zatieni ich vzťah smutnými nuansami: Tvrdí sa, že to nebola pravá láska, ale skôr úlet, ktorý mohol viesť ku krásnemu priateľstvu. Ak by ich, samozrejme, dravosť médií (a teda aj nás) neprihnala do záhuby. To by stačilo na záver, ktorý by sa dal z toho všetkého vyvodiť: že Diana a Dodi boli obeťami hroznej, no nevýslovnej veci, akejsi kolektívnej sily, za ktorú nemôže nikto.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Crown (@thecrownnetflix)

A napriek tomu sa šou dosť výrazne prejavuje smerom k Mohamedovi Al-Fayedovi (Salim Daw), Dodiho panovačnému otcovi miliardárovi, ktorý – tak či tak – podľa Morganových scenárov – zorganizoval románik svojho syna s Dianou v nádeji, že spojenie s kráľovskou rodinou by ho mohol priblížiť k verejnej úcte a občianstvu v Spojenom kráľovstve.

Aj keď je pravda, že Mohamed bol v Británii dosť pohltený zabezpečovaním postavenia, The Crown možno až príliš presne mapuje, čo vedie k smrti jeho syna a Diany.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Crown (@thecrownnetflix)

Samozrejme, žiadna sezóna The Crown nemôže byť zameraná výlučne na interakciu Diany Spencer s úplne inou dynastiou. A tak máme veľa scén s Elizabeth (Imelda Staunton), Charlesom (Dominic West) a ostatnými. William (Rufus Kampa) a Harry (Fflyn Edwards) boli presunutí viac do stredu – čím nás pripravujú na druhý diel tejto sezóny, ktorý umožní chlapcom skok do neskoršieho dospievania a ďalej. (Tieto epizódy budú mať premiéru v decembri.)

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre