in

Snívalo sa vám niekedy o telefónoch? Táto téma rozdelila spoločnosť na dva tábory

V dnešnom rýchlom svete sa telefóny stali súčasťou našej každodennej existencie. Sú vstupnou bránou, cez ktorú sa pohybujeme, ako aj v osobnom, tak aj v pracovnom živote. Zmenili spôsob, akým komunikujeme s okolitým svetom.

Od momentu, keď sa zobudíme, slúžia telefóny ako budíky, ktoré nás známym zvonením upozorňujú na začiatok nového dňa. Rozospatí odomkýname obrazovku, hneď nás privíta záplava správ, e-mailov a upozornení. V okamihu sme v spojení s priateľmi, rodinou, kolegami.

Počas dňa sa naše telefóny stávajú všestrannými nástrojmi. Používame ich na navigáciu, hľadanie najbližšej kaviarne, na kontrolu predpovede počasia. Stávajú sa centrom zábavy, poskytujú nám hry, filmy, hudbu, čím menia nudné chvíle na príjemné trávenie voľného času.

Ale možno najdôležitejšie je, že telefóny nám umožňujú nazerať do ríše sociálneho sveta. Zachytávajú náš život, ponúkajú rôzne platformy na zdieľanie našich zážitkov a myšlienok so svetom. Dovoľujú nám zostať v spojení s blízkymi bez ohľadu na vzdialenosť medzi nami.

Avšak všadeprítomnosť telefónov v  bdelom živote je v ostrom kontraste s našou ríšou snov. V snoch sa málokedy stretávame s týmito zariadeniami. Niektoré teórie naznačujú, že táto absencia je spôsobená tým, že naše sny často prezentujú oddych od každodennej rutiny, svet, v ktorom môžeme ujsť neustálej záplave upozornení. Skoro akoby naše podvedomie chápalo, že potrebujeme oddych.

Je to téma, ktorá vyvolala diskusiu na sociálnych sieťach: Objavujú sa telefóny v našich snoch? A prečo si na ne nespomíname po prebudení?

 Zdroj: Craig Adderley/pexels

V krajine snov sa môžu diať rôzne podivné veci.

„Zatiaľ čo nočné mory sú považované za varovné signály zasielané z podvedomia – keďže v nočných morách mozog pracuje s emóciami – ostatné sny sú často o identite, pretože prichádzame na to, kto sme, čo potrebujeme a aké názory a perspektívy máme,“ povedal psychológ zaoberajúci sa snami Ian Wallace v roku 2021 pre The Independent.

Podľa štúdie publikovanej v Science Direct, obsah snov sa u mužov a žien líši. Ženské sny majú väčšiu pravdepodobnosť zahŕňať viac konverzácií, zatiaľ čo u mužov sny obsahuju viac fyzickej aktivity.

Napriek presvedčeniu vedcov, že ľudia majú každú noc niekoľko snov, sa hovorí, že až 95% vašich snov sa po zobudení stratí.

Hoci veľa ľudí môže zabudnúť, že v ich snoch sa objavil iPhone, niektorí diskutujú o tom, či ho vôbec v ríši snov použili.

Na sociálnych sieťach sa nedávno objavil príspevok od používateľa @zephyr_on_call, ktorý rieši otázku, prečo sa telefóny nevyskytujú v našich snoch.

Vo virálnom tweete sa píše: „Ako to, že je rok 2023 a nikto stále neprišiel s uspokojujúcou odpoveďou na otázku, prečo sa telefóny nikdy neobjavujú v našich snoch, keď ich používame 12 hodín denne?“


Zdroj: zephyr_on_call/twitter

Podľa Times of India výskumníci zistili, že minimálne 3,5% dospelých žien sníva o telefónoch. Pomer u mužov je ešte menší a to 2,6%.

Napriek štatistikám dokazujúcim, že niektorí ľudia vidia a používajú svoje telefóny počas spánku, sociálne siete momentálne diskutujú o tom, či ide o fakt alebo mýtus.

Istý používateľ, ktorý verí, že túto teóriu vyvrátil, píše: „Snívalo sa mi, že som napísal správu, aby som zrušil plány, a potom som sa zobudil a myslel som, že sa to naozaj stalo. Ukázalo sa, že som ich v skutočnosti nezrušil. Mobilné telefóny sa v snoch rozhodne vyskytujú.“

Druhý používateľ napísal: „Všetci používate mobily v snoch?? Som jediný, ktorý sa snaží zachrániť svoju starú učiteľku matematiky z oceánu a nemá pri tom telefón???“

„Naozaj ľudia nevidia svoje telefóny v snoch alebo si ich proste nepamätajú? Lebo ja svoj mobil v snoch vidím a používam. Nie aktívne, väčšinou je to vec, ktorá posúva dej dopredu, poskytuje mi nové informácie, ako napríklad SMS-ky alebo mapu, ale je tam,“ odpovedá ďalší.

Zdroj: Avinash Kumar/pexels

Iný používateľ sa zamýšľa: „Ok, mám teóriu: mladší ľudia majú sny o telefónoch. Moja mladšia sestra (16) o nich sníva. Ale prečo nie starší ľudia? Keď boli dospelí mladší a ich myseľ bola v najaktívnejšom stave kreativity, nemali telefóny, ktoré by sa mohli objavovať v snoch. Ale mladšia generácia mala k dispozícii telefóny v čase, keď ich myseľ bola najkreatívnejšia, takže sa stali súčasťou ich snov. Nie je to fakt, takže nemám ako dokázať túto teóriu, ale v mojej hlave to dáva zmysel.“

„Prečo nevidíme telefóny v snoch? Vyzerá to tak, že nie ste všetci tak chronicky online ako ja. Jediné, čo si môj mozog vie predstaviť, je iPhone. Zavriem oči a vidím iPhone,“ odpísal ďalší.

Objavila sa aj myšlienka: „Zaujímavé, nikdy sa mi nesnívalo o žiadnej elektronike: mobily, TV, laptopy, atď. Nikdy.

Keď sa zamýšľame nad tajomstvami snov a ich vzťahom k technológiám, je dôležité uvedomiť si, že sny nám ponúkajú jedinečné okno do nášho podvedomia, do myšlienok, emócií a zážitkov. Či už sa mobilné telefóny objavujú v našich snoch, alebo nie, skúmanie nášho sveta snov nám môže poskytnúť cenné postrehy a podporiť našu predstavivosť.

Sníva sa vám niekedy o vašich telefónoch alebo si to tiež uvedomujete až teraz?

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

 

 

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Zopár memečiek, ktoré vznikli, aby ti spríjemnili deň #1352: Prečo mi toto robíš?

Bomby zo sociálnych sietí #846 – drobné, ale o to vtipnejšie preklepy Slovákov ťa pobavia