in ,

Tínedžeri, ktorých vyhodili zo školy pre „blackface“ fotku, dostali 1 milión dolárov odškodné: Bola to totiž maska na akné

Už nejakú dobu sa vedie diskusia o „cultural appropriation“, teda o situáciách, v ktorých členovia dominantnejších kultúr preberajú alebo napodobňujú aspekty minoritných kultúr. Môžeme spomenúť napríklad určitý typ vrkočov, ktoré sú bežne typické pre černošské kultúry, no napriek tomu, že takéto copánky nie sú výhradou len černošských kultúr, vo väčšine prípadov sú osoby netmavej pleti na internete za podobný účes okamžite pod útokom obvinení z rasizmu.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Halle Bailey (@hallebailey)

Iným problémom bolo taktiež natieranie kože tmavou farbou. Toto bolo veľmi časté napríklad v prípade divadelného a filmového prostredia, kedy si to rola vyžadovala či už zo satirického alebo iného dôvodu. Toto sa dnes nazýva „blackface“ a väčšia skupina ľudí to považuje za rasistické a kultúrne neprijateľné.

Zdroj: Youtube / Blue Global

Nedávno sa napríklad pod paľbu nesúhlasu dostal čínsky idol a herec Wang Yibo po tom, ako boli uverejnené zábery z natáčania filmu Formed Police Unit, na ktorých malo niekoľko hercov spolu s Wang Yibom natreté tváre tmavou farbou, aby vyzerali ako domáci africkí obyvatelia. Napriek tomu, že to veľa ľudí pobúrilo, tieto scény sú inšpirované skutočnými udalosťami, kedy sa čínsky vojaci v Afrike prezliekali za domorodých afričanov vrámci maskovania a splynutia s okolím, a súčasťou toho bolo aj natieranie ich kože tmavou farbou.

Avšak, vráťme sa späť k hlavnej myšlienke tohto článku. Traja mladíci navštevovali elitnú katolícku strednú školu Saint Francis High School v Mountain View v Kalifornii. Boli však zo školy vylúčený po tom, ako na sociálne médiá zdieľali spoločnú fotografiu, na ktorej mali tváre zatreté tmavou farbou.

Zdroj: Youtube / Black Conservative Perspective

Napriek tomu, že táto fotografia bola zdieľaná v roku 2017, o tri roky neskôr v roku 2020 počas hnutia „Black Lives Matter“ sa fotka stala virálnou a ziskala si veľkú vlnu kritiky a nenávisti, ktorá vyvrcholila až vo vylúčenie týchto mladíkov zo školy.

Zdroj: St. Francis High School

Počas súdu však vyšli na povrch fakty, s ktorými škola ani kritici fotografie nepočítali. Chlapci si totiž na tváre natreli úplne obyčajné kozmetické masky s aktívnym uhlím, ktoré sa používajú pre pleť náchylnú na akné, a na fotografii maska pôsobí tmavšie, než bola v skutočnosti.

Zdroj: Pexels / Ekaterina Bolovtsova

Súd rozhodol v prospech chlapcov a škola bola nútená preplatiť im nie len náklady na štúdium, no taktiež odškodné vo výške 500 000 dolárov. Dokopy im musela škola zaplatiť vyše jedného milióna dolárov za špatne pochopenú fotografiu.

Škola však s týmto rozhodnutím súdu nesúhlasí, a chce podať odvolanie.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre