in

TOP 5 najväčších knižníc na svete

V tomto článku vám ukážem tie najväčšie knižnice sveta nachádzajúce sa Londýne, Washingtone D.C., Ottawe, New Yorku, ale aj Moskve. Ak by ste sa ocitli v týchto krajinách, neváhajte navštíviť krásne a inšpiratívne priestory.

  1. Britská knižnica (Londýn, Anglicko)

Britská knižnica je výskumná knižnica v Londýne, ktorá je národnou knižnicou Spojeného kráľovstva. Je to prvá najväčšia knižnica na svete. Odhaduje sa, že obsahuje 170 až 200 miliónov položiek z mnohých krajín. Britská knižnica ako zákonná knižnica dostáva kópie všetkých kníh vyrobených v Spojenom kráľovstve a Írsku, vrátane významnej časti zámorských titulov distribuovaných v Spojenom kráľovstve. Knižnica je mimorezortným verejným orgánom zastrešeným oddelením kultúry, médií a športu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa British Library (@britishlibrary)

2. Kongresová knižnica (Washington, D.C., USA)

Kongresová knižnica je druhou najväčšou knižnicou na svete s miliónmi kníh, filmov a videí, zvukových nahrávok, fotografií, novín, máp a rukopisov vo svojich zbierkach. Knižnica je hlavným výskumným oddelením Kongresu USA a sídlom amerického úradu pre autorské práva. Uchováva a poskytuje prístup k bohatému, rozmanitému a trvalému zdroju vedomostí, ktorý vás môže informovať, inšpirovať a zapojiť do vášho intelektuálneho a tvorivého úsilia. Či už ste v Kongresovej knižnici nováčikom alebo skúseným výskumníkom, knižnica má zamestnancov svetovej triedy, ktorí sú pripravení vám pomôcť online aj osobne. 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joe Guajardo (@guajj001)

3. Knižnica a archív Kanada (Ottawa, Kanada)

Library and Archives Canada (LAC) pomáha Kanaďanom lepšie pochopiť, kto sú. Slúži ako trvalá spomienka na federálnu vládu a jej inštitúcie a ako strážca dávnej minulosti a nedávnej histórie Kanady. Zistite, kto sú a čo robia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Library and Archives Canada (@libraryarchives)

4. New Yorská verejná knižnica (New York, USA)

Verejná knižnica v New Yorku je základným poskytovateľom bezplatných kníh, informácií, nápadov a vzdelávania pre všetkých obyvateľov New Yorku už viac ako 125 rokov. NYPL, založená v roku 1895, je najväčším národným systémom verejných knižníc s 92 miestami v Bronxe, Manhattane a Staten Island, vrátane našich svetovo uznávaných výskumných centier. Spolu s našimi obežnými pobočkami, vrátane úplne novej knižnice Nadácie Stavrosa Niarchosa (SNFL), knižnica poskytuje mimoriadne bohatstvo zdrojov a príležitostí dostupných pre všetkých.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa New-York Historical Society (@nyhistory)

5. Ruská štátna knižnica (Moskva, Rusko)

Ruská štátna knižnica (RSL) je najväčšia knižnica v Rusku, piata najväčšia knižnica na svete. Bola založená v roku 1862 a bola súčasťou Moskovského verejného a Rumjancevského múzea. Od momentu založenia knižnica dostáva povinné výtlačky všetkých publikácií vydaných v Rusku. 24. januára 1924 bola premenovaná na Ruskú knižnicu v. I. Lenina. 6. februára 1925 sa zmenila na Štátnu knižnicu v. I. Lenina ZSSR a od 22. januára 1992 je to Ruská štátna knižnica.

1. Zdroj       2. Zdroj      3. Zdroj       4. Zdroj     5. Zdroj      6. Zdroj

 

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre