in

Väznice nahradili strážnych psov husami. Keď sa niekto snaží ujsť, začnú hlasno gágať

Väznica v brazílskom štáte Santa Cantarina nedávno nahradila svojich strážnych psov kŕdľom husí, ktoré údajne vydávajú hlasné zvuky, keď zaznamenajú zvláštne zvuky, ako keď sa niekto pokúša utiecť. Píše o tom Oddity Central.

V dnešnej dobe sú väzenské komplexy vybavené najmodernejšími detekčnými systémami, ktoré väzňom sťažujú nepozorovaný únik. Napriek tomu, bez ohľadu na technologický pokrok, je vždy dobré mať aj záložný analógový detekčný systém pre prípad, že by sofistikované veci zlyhali.

Napríklad niekoľko väzníc v Brazílii nahradilo strážnych psov husami, ktoré sú podľa nich nielen rovnako účinné, ak nie efektívnejšie, ale aj ich údržba je lacnejšia.

Zdroj: Pexels

Zdá sa, že husi majú veľmi dobrý sluch a vydávajú hlasné zvuky vždy, keď zaznamenajú zvláštne zvuky, čím upozornia ľudské stráže.

„Máme elektronický dohľad, osobný dohľad… a nakoniec dohľad husí, ktoré nahradili psy,“ povedal riaditeľ väznice Marcos Roberto de Souza agentúre Reuters. „V noci je veľmi ticho. Aj cez deň, ako vidíte, je to veľmi tiché miesto a v noci ešte tichšie… Priestor je v prípade husí priaznivý pre tento typ bezpečnosti.“

Kŕdeľ „husích strážcov“ hliadkuje v priestore medzi vnútorným plotom väznice a jej hlavnou vonkajšou stenou.

Brazílske väznice sa už najmenej 12 rokov spoliehajú na husi, aby zabránili väzňom v úteku. V roku 2011 sa väznica Sobral v Sao Paolo dostala na titulky medzinárodných správ, pretože predstavila syčiaci kŕdeľ husí ako prostriedok na upozornenie ľudských stráží na podozrivú aktivitu.

Zaujímavosťou je, že husi tiež už najmenej dva roky pomáhajú čínskym pohraničným hliadkam držať ilegálnych prisťahovalcov na uzde, pretože sú oveľa lepšie ako psy pri evidovaní hluku a vedení svojich ľudských opatrovateľov k zdroju.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre