in

Vodiči ešte len zisťujú, na čo slúžia malé čierne bodky na čelnom skle auta

Motoristi zostali ohromení po tom, čo zistili, na čo sú v skutočnosti malé čierne bodky na čelnom skle auta. Je zábavné, keď zistíte, že vaše auto má praktické malé tlačidlá a funkcie, ktoré uľahčujú život, ale mnohí ľudia si neuvedomili, že dizajn na ich čelnom skle skutočne slúži životne dôležitému účelu.

Zdroj: Mariakray/Pixabay

Nazývajú sa „frity“ alebo „bodkové matrice“ a možno ich nájsť okolo okraja predného skla vedľa čierneho smaltu – a experti na čelné sklo Autoglaze povedali, že túto konkrétnu vlastnosť vodiči „prehliadajú“. Takže nie, nie sú tu na ozdobu a na dodanie imidžu vášmu oknu – tu je dôvod, prečo tam vlastne sú.

Zdroj: Yan Krukau/Pexels

Experti vysvetlili, že čierne bodky „v skutočnosti pomáhajú rovnomerne rozložiť teplotu, aby sa znížilo optické skreslenie alebo šošovka.“ Vysvetlili: „To sa stane, keď sa fritový pás (plný čierny) zohreje oveľa rýchlejšie ako sklo čelného skla, čím sa vytvorí optické skreslenie, ktoré spôsobí, že buď priame čiary vyzerajú zakrivené alebo prehnuté dovnútra smerom k stredu.“ Bodky teda pomáhajú tento jav zmenšiť, čo znamená, že vodič skutočne vidí z čelného skla „rozptyľovaním tepla a jeho rovnomerným rozložením“.

Zdroj: Pexels/Pixabay

Max Auto Glass tiež uviedol, že čierne bodky sú životne dôležité pre udržanie čelného skla prilepeného. Povedal: „Poskytuje hrubší povrch, na ktorý sa lepiaci tmel môže prilepiť, pretože táto časť čelného skla je kontaktným bodom medzi sklom a rámom vozidla. To pomáha zaistiť, že lepidlo môže vytvoriť pevné spojenie po celom obvode čelného skla, aby správne držalo na mieste.“

Zdroj: Pexels/Pixabay

Obaja odborníci tiež odhalili, že frita má aj estetické účely, vytvára „vizuálnu bariéru“, takže čierny smalt a bodky bránia vodičom vidieť lepidlo pozdĺž rámu čelného skla, čím vytvára vzhľad, ktorý je oveľa „vyleštenejší“.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Epické zlyhania 10 ľudí, ktoré ti zlepšia deň

25 ľudí, ktorí by pravdepodobne ráno najradšej ani nevstali z postele