in

Vrak lode vyplavený v Newfoundlande pravdepodobne pochádza z roku 1800

Vedci z Kanady dúfajú, že sa im podarí identifikovať vrak lode, ktorý vyplavilo more na juhozápade Newfoundlandu a zdá sa, že pochádza z roku 1800.

Obyvatelia v blízkosti J.T. Cheeseman Provincial Park objavil veľký kus starého dreveného trupu v plytkých vodách blízko Cape Ray, ako aj nejaké drevo, ktoré vyplavilo na pláž.

Corey Purchase, majiteľ NiCor Photos, počul o nezvyčajnej scéne a navštívil pobrežie, aby mohol natočiť video z dronu, ktoré zverejnil na YouTube.

„Je to oveľa väčšie, ako som si myslel, že to bude,“ povedal Purchase pre SaltWire. „A myslím si, že to, čo môžeme vidieť, je len polovica z celku, pretože to vyzerá, akoby to bolo odlomené.“

Neil Burgess, prezident Shipwreck Preservation Society of Newfoundland a Labrador, si pozrel Purchaseovo video.

„Momentálne je to len divoký odhad, ale z pohľadu na fotografie a obrázok z dronu je to pravdepodobne z roku 1800,“ povedal Burgess.

Zdroj: Sigrid De Greef/Pexels

Burgess plánuje osobne navštíviť vrak s tímom provinčného archeologického úradu ministerstva turizmu, kultúry, umenia a rekreácie.

„Ak je to dub alebo buk alebo podobný druh tvrdého dreva, povie nám, že to nebolo vyrobené tu na Newfoundlande a pravdepodobne bolo vyrobené niekde v Európe,“ povedal Burgess.

„Existujú databázy vrakov lodí, v ktorých môžeme hľadať to, čo bolo zaznamenané ako stratené v okolí Cape Ray.“

Zdroj: CBC News: The National/Youtube

Purchase uviedol, že vrak lode bol pravdepodobne pochovaný viac ako storočie, kým ho objavili počas búrky vrátane minuloročného hurikánu Fiona.

Povedal, že tohtoročné zimné búrky pravdepodobne spôsobili, že trosky lode sa konečne dostali k pobrežiu.

Zdroj: Ian lavrinovich/Pexels

Provinčný archeológ Jamie Brake vyzval obyvateľov, ktorí navštívia park, aby si pozreli vrak lode, aby sa nepokúšali vziať si domov žiadne suveníry.

„Naše šance, že sa z toho niečo priučíme, sú vždy vyššie, ak je to v čo najlepšom stave a čo najviac neporušené,“ povedal Brake.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre