in ,

Zásahová jednotka sa neprávom vlámala do domu starej pani – dostala odškodné 4 milióny dolárov

Žena, ktorá zažalovala políciu za to, že sa omylom vlámala do jej domu, získala takmer 4 milióny dolárov.

Dňa 4. januára 2022 vyšla pracovníčka americkej pošty na dôchodku, Ruby Johnsonová, práve zo sprchy, keď počula, ako na ňu spred jej domu v Montbello v Denveri niekto kričí a prikazuje jej, aby vyšla z domu s rukami nad hlavou.

Oblečená len v župane, 78-ročná žena otvorila dvere a našla pred domom zásahovú jednotku SWAT.

Ako sa deň jednej ženy z ničoho nič zmenil na horor

Podľa žaloby podanej právnym tímom pani Johnsonovej ju privítala veľká skupina príslušníkov Denverského policajného zboru (DPD) vo vojenskej výstroji so zbraňami, obrnený vojenský transportér zaparkovaný pred jej domom a obkolesený mnohými ďalšími označenými vozidlami DPD a nemecký ovčiak K9. Nikto sa nemôže čudovať, že bola veľmi vystrašená a zmätená zároveň.

Inside Edition/youtube

Po použití megafónu sa polícia podľa žaloby dožadovala prístupu do garáže pani Johnsonovej a napriek tomu, že im staršia žena povedala, ako sa majú dostať dovnútra, použili baranidlo a zničili zadné garážové dvere a zárubne.

V žalobe sa tiež uvádza, že členovia polície rozbili strop pani Johnsonovej, keď sa išli pozrieť do jej podkrovia, a že cennej zberateľskej figúrke bábiky rozbili hlavu.

V dokumentoch sa uvádza, že prehliadka trvala niekoľko hodín a starej pani nepodali žiadne vysvetlenie, prečo jej dom prepadli a prečo ju museli zadržať. Namiesto toho ju prinútili sedieť na zadnom sedadle policajného vozidla.

rawpixel

Ako a prečo sa stala taká veľká chyba?

Podľa žaloby bolo nákladné vozidlo – v ktorom sa nachádzali štyri poloautomatické pištole, zbraň, revolver, dva drony, 4 000 USD v hotovosti a iPhone 11 – ukradnuté a majiteľovi vozidla sa podarilo telefón vystopovať pomocou aplikácie „Find My“ a neskôr sa o tieto informácie podelil s políciou.

Lokalita sa ukázala ako okolie domu pani Johnsonovej, a tak detektív Gary Staab získal príkaz na prehliadku domu staršej ženy. Príkaz na prehliadku však bol získaný nesprávne, tvrdí sa v dokumentoch.

Aplikácia ‚Find My‘ v skutočnosti jasne ukázala, že polohu iPhonu nie je možné presne identifikovať, a preto neexistoval žiadny dôvod na identifikáciu a prehliadku domu pani Johnsonovej. Narýchlo uskutočnená operácia bola založená na očividne nedostatočnom príkaze na prehliadku a nič sa pri nej nenašlo, pretože pani Johnsonová a jej dom nemali žiadnu súvislosť s údajným incidentom.

Inside Edition/youtube

Dôsledky

Pani Johnsonová zažalovala nadriadeného, ktorý schválil príkaz na prehliadku, seržanta Gregoryho Buschyho, spolu so Stabbom. V žalobe sa tvrdí, že ani jeden z nich jej neponúkol žiadne ospravedlnenie alebo vysvetlenie.

V žalobe sa uvádza: „Súkromie pani Johnsonovej, pocit bezpečia a pokoj v jej dome boli narušené.“

Podľa všetkého sa staršia žena potom odsťahovala zo svojho domu, v ktorom žila 40 rokov , v dôsledku traumy a pocitu neistoty vo vlastnom dome.

Inside Edition/youtube

4. marca oznámila Americká únia občianskych slobôd v Colorade verdikt, z ktorého vyplýva, že porota na štátnom súde v Denveri rozhodla v prospech pani Johnsonovej a tá dostane 3,76 milióna dolárov.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre