in

Žena po návšteve kaderníctva odišla s poškodením obličiek, hnačkou a horúčkou

Lekári varujú pred možnými vedľajšími účinkami určitých vlasových kúr po tom, čo mladá žena utrpela poranenie obličiek po sedení v salóne. 26-ročná Tunisanka utrpela od júna 2020 do júla 2022 tri akútne poranenia obličiek, podľa článku, ktorý bol tento mesiac publikovaný v New England Journal of Medicine.

Zdroj: Delbeautybox/Pexels

List redaktorovi, ktorý napísali francúzski lekári, spájal určité prípravky na vyhladzovanie a vyrovnávanie vlasov s poškodením obličiek. Žena v prípadovej štúdii nemala žiadne predchádzajúce zdravotné problémy, keď vyhľadala lekársku pomoc.

Zdroj: Element5 Digital/Pexels

Keď prišla k lekárovi, trpela vracaním, horúčkami, hnačkami a bolesťami chrbta. „Každá epizóda akútneho poškodenia obličiek sa zhodovala s ošetrením vlasov v rovnakom salóne v deň, keď sa symptómy začali,“ vysvetľuje list v časopise.

Zdroj: Polina Tankilevitch/Pexels

„Pacientka hlásila pocit pálenia počas každej procedúry, po ktorom nasledovali vredy na hlave.“ Zdravotnícky personál pri vyšetrení zistil, že jej krv bola pozitívna na zvýšenú hladinu kreatinínu v plazme. Plazmatický kreatinín je odpadový produkt, ktorý pochádza zo svalov – keď sa dostane do krvi, je odfiltrovaný obličkami.

Zdroj: cottonbro studio/Pexels

Keď žena išla do salónu, kaderník jej na vlasy naniesol krém, ktorý obsahoval 10 % kyseliny glyoxylovej. Vedci sa domnievajú, že táto chemikália spôsobila poškodenie obličiek. V roku 2022 štúdia National Institutes of Health (NIH) naznačila, že chemické prípravky na vyrovnávanie vlasov môžu u žien zvýšiť riziko rakoviny maternice. Výskumníci poukázali na chemikálie narúšajúce endokrinný systém v produktoch.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre