in

Žena zažalovala spoločnosť za to, že jej platili za nič. Vraj ju 20 rokov nenechali na ničom pracovať

Istá Francúzka žaluje telekomunikačného giganta Orange za „morálne obťažovanie a diskrimináciu v práci“. Obvinila totiž spoločnosť z toho, že jej 20 rokov vyplácala mzdu bez toho, aby jej dala nejaké úlohy. Píše o tom portál Oddity Central.

Zdroj: Pexels

Laurence Van Wassenhove bola prijatá ako štátna zamestnankyňa do spoločnosti France Telecom v roku 1993 pred tým, ako spoločnosť prevzal Orange. Jej pôvodný zamestnávateľ vedel, že od narodenia trpí hemiplegiou – čiastočným ochrnutím tváre a končatín – a epilepsiou, a ponúkol jej pracovné miesto prispôsobené jej zdravotnému stavu.

Pracovala ako sekretárka a na oddelení ľudských zdrojov až do roku 2002, keď požiadala o preloženie do iného regiónu Francúzska. Jej žiadosť bola schválená, ale nové pracovisko nebolo prispôsobené jej potrebám a správa pracovného lekárstva potvrdila, že táto pozícia pre ňu nie je vhodná. Napriek tomu spoločnosť Orange údajne neurobila žiadne úpravy jej pracovného miesta a radšej jej nasledujúcich 20 rokov vyplácala plný plat bez toho, aby jej dala čokoľvek robiť.

Zdroj: Pexels

Napriek všetkému úsiliu spoločnosti Orange ignorovať Van Wassenhove sa zdravotne postihnutá žena snažila situáciu nahlásiť vláde a Vysokému úradu pre boj proti diskriminácii. V roku 2015 bol vraj mediátor menovaný spoločnosťou Orange poverený riešením situácie, ale situácia sa vôbec nezlepšila, keďže spoločnosť jej naďalej vyplácala mzdu bez toho, aby jej pridelila akékoľvek úlohy. Jej právnici tvrdia, že telekomunikačný gigant sa ju takto snažil prinútiť k odchodu zo zamestnania.

„Radšej jej platia, ako by ju nechali pracovať,“ povedal Laurencin právnik a dodal, že žena podala sťažnosť na spoločnosť a štyroch jej manažérov za „morálne obťažovanie a diskrimináciu v práci v súvislosti s jej zdravotným stavom“.

„Práca pre osobu so zdravotným postihnutím znamená mať miesto v spoločnosti, uznanie, sociálne väzby, ktoré sa vytvárajú,“ povedal právnik ženy. V tomto prípade bolo Laurence Van Wassenhove toto všetko odopreté tým, že bola na 20 rokov „odložená na poličku“ v nádeji, že dá výpoveď.

Francúzsky denník La Dépêche kontaktoval spoločnosť Orange v súvislosti s prípadom Van Wassenhove a tá uviedla, že urobila všetko pre to, aby zabezpečila, že žena bude pracovať v čo najlepších podmienkach. Spoločnosť tiež tvrdila, že zohľadnila „osobnú sociálnu situáciu“ ženy a že jej priebežne vyplácala plnú mzdu plus niekoľko nenávratných pomôcok. Plánoval sa vraj aj „návrat do práce na upravených pozíciách“, ktorý sa však nikdy neuskutočnil, pretože zamestnankyňa bola pravidelne práceneschopná.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre
Nový zamestnanec
18 dni dozadu

Kde to? Idem tam. Pokojne prevegetim aj 12 hodín denne, keď bude treba. A na home office by sa tiez dalo dohodnúť?