in ,

Znepokojujúci proces, ktorý sa deje s vaším telom po smrti – šokujúca informácia o tom, ako v skutočnosti funguje mozog

Nikto z nás si nie je úplne istý tým, čo sa stane, keď nakoniec zomrieme. Frida Kahlo dúfala v „radostný odchod“ a v to, že sa už nikdy nevráti, zatiaľ čo Alfred Hitchcock to najlepšie vystihol, keď povedal, že „človek musí zomrieť, aby presne vedel, čo sa stane po smrti„.

Či už máte v úmysle zaklopať na nebeské dvere, obávate sa pobytu v pekle alebo sa spoliehate na reinkarnáciu, všetci často premýšľame, čo bude keď naposledy zavrieme oči. Vyzerá to tak, že naše telo si je viac vedomé toho, čo sa deje, než si mnohí ľudia uvedomujú – najmä náš mozog.

operation, operating room, doctor
Autor tejto fotografie je Stefan_Schranz

TikTokerke a moderátorke podcastov Jade, na internete známej ako @jade.loves.crime, sa podarilo vystrašiť mnoho používateľov sociálnych sietí, keď na internete zdieľala svoj „zábavný fakt o smrti„.

@jade.loves.crime Fun Death Fact #strangescience #creepyfacts #death #thebrain #science ♬ original sound – Jade.Explains.Death

Hovorí: „Vedeli ste, že keď sa vám zastaví srdce a klinicky zomriete, váš mozog stále pracuje a zdá sa, že vie, že ste mŕtvi?“

Myslím, že hovorím za mnohých z nás, keď poviem, že nie, Jade, nevedeli sme.

Žena vysvetlila, že orgán, ktorý je pre ľudí najnáročnejší, sa po smrti len tak nerozpadne. Z klinického hľadiska sa telo považuje za mŕtve, keď prestane biť srdce, ale mozog ešte niekoľko minút funguje. V rámci svojej správy vedci zistili, že pulzovanie mozgových vĺn pokračuje po zastavení srdcového rytmu aj arteriálneho krvného tlaku, čo naznačuje, že mozog môže krátko po smrti ďalej fungovať.

blue and green peacock feather
Autor tejto fotografie je Milad Fakurian

To však samozrejme závisí od toho, ako zomriete – ak zomriete napríklad na následky poranenia hlavy, je pravdepodobné, že mozog prestane fungovať oveľa rýchlejšie. Ak však zomriete napríklad na problémy so srdcom, mozog ešte chvíľu pracuje, ako ukázalo niekoľko štúdií.

A to nie je to najzvláštnejšie. Moderná veda umožnila niekoľko fascinujúcich štúdií a tieto štúdie ukázali, že váš mozog má po smrti dostatok sily na to, aby pokračoval v činnosti až sedem minút.

Dôkazy naznačujú, že ak sa do mozgových buniek nijako nezasahuje, odumierajú pomaly v priebehu niekoľkých hodín, dokonca aj dní, po tom, ako sa zastaví srdce a človek zomrie. Nech už je ale časový rozsah akýkoľvek, všetko vlastne nasvedčuje tomu, že náš mozog ešte nejaký čas pracuje, aj keď my už nie.

Great Beyond/flickr

Jade pokračovala: „Boli zaznamenané prípady, keď ľudia dokázali inteligentne komunikovať aj po tom, čo im prestalo biť srdce. Predstavte si to ako anestéziu. Práve vám ju pichli do infúzie, ale máte ešte niekoľko sekúnd na to, aby ste komunikovali, kým stratíte vedomie.

Avšak to neznamená, že si budete uvedomovať, čo sa deje. Môže to byť približne 6 až 11 sekúnd, kedy ešte vnímate, ale potom už mozog funguje sám. Je pozoruhodné, ako telo a mozog jednoducho vedia, ako zomrieť.

Aj keď táto správa je pre niektorých ľudí zdrojom útechy, drvivá väčšina by radšej odišla bez toho, aby o tom vedela.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Vyšiel prvý trailer k remaku Road House s Jakeom Gyllenhaalom. Gyllenhaal v ňom hrá UFC bojovníka

14 najironickejších fotografií, ktoré ste kedy videli. Takéto skvosty sa podarilo ľuďom zachytiť