in

4 mužov obvinili z krádeže satirickej zlatej toalety s názvom „Amerika“ v Churchillovom rodisku

Štyria muži boli obvinení z krádeže toalety z 18-karátového zlata z paláca Blenheim, rozľahlého anglického vidieckeho sídla, kde sa narodil britský vojnový vodca Winston Churchill.

Toaleta v hodnote 4,8 milióna libier (5,95 milióna dolárov) bola umeleckým dielom s názvom „Amerika“ zamýšľaná ako satira o nadmernom bohatstve od talianskeho konceptuálneho umelca Maurizia Cattelana. Bola súčasťou umeleckej inštalácie v Blenheim Palace, neďaleko mesta Oxford.

Zdroj: Mindmatrix/Wikimedia

Korunná prokuratúra v pondelok uviedla, že povolila trestné stíhanie proti štyrom mužom vo veku 35 až 39 rokov za krádež. Obvinení sú z vlámania a zo sprisahania za účelom prevodu majetku z trestnej činnosti.

Kvôli lúpeži bolo zatknutých sedem ľudí, ale až do pondelka, štyri roky po krádeži toalety, nebolo vznesené žiadne obvinenie. Umelecké dielo sa nikdy nenašlo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bloomberg Originals (@bloombergoriginals)

Zlatý záchod bol plne funkčný a pred krádežou si návštevníci výstavy mohli rezervovať trojminútový termín na jeho použitie. Polícia uviedla, že vzhľadom na to, že toaleta bola napojená na vodovodný systém paláca, jej odstránenie spôsobilo „značné škody a záplavy“ v budove z 18. storočia, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO a je plná cenného umenia a nábytku, ktorý každoročne priťahuje tisíce návštevníkov.

Guggenheimovo múzeum v New Yorku, kde bolo umelecké dielo nainštalované predtým, ako bolo vystavené v paláci Blenheim, opísalo toaletu ako „odliatu z 18-karátového zlata“.

Múzeum uviedlo, že umelecké dielo pozýva divákov, aby „využívali zariadenie individuálne a súkromne“, aby zažili „bezprecedentnú intimitu s umeleckým dielom“.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CarGa Alej (@princealbert__principealberto)

„Uvidíme ešte niekedy ten záchod? Osobne by ma zaujímalo, či má tvar toalety,“ povedal pre BBC policajný a kriminálny komisár Matthew Barber. „Ak máte také veľké množstvo zlata, zdá sa mi pravdepodobné, že sa ho už niekomu podarilo tak či onak zbaviť.“

Štyria podozriví sa postavia na oxfordský magistrátny súd 28. novembra, uviedla prokuratúra.

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre