in ,

5 krokov na prekonanie závislosti

Prekonať závislosť vôbec nie je jednoduché, ale existujú spôsoby, ako si to uľahčiť.

Závislosti sa často rozdeľujú do troch rôznych kategórií: fyzické, behaviorálne a poruchy kontroly impulzov. A potom existuje celý rad rozdielnych typov, ktoré spadajú pod tieto 3 – od hazardných hier a drog až po sex a hranie videohier. Existujú však aj menej známe závislosti. Napríklad hyalofágia (jedenie sklenených materiálov) alebo  závislosť od kozmetických operácií.

woman holding cigarette butt
Autor tejto fotografie je GRAS GRÜN

Či už vy alebo niekto, bojujete so závislosťou, podľa Lauren Whiteovej, poradkyne v oblasti závislostí, existuje 5 kľúčových krokov, na jej prekonanie.

„Prvá vec je naozaj si priznať, že máte problém,“ povedala Lauren. „Je to najťažšia vec, pretože ľudia sa boja vzdať sa svojej závislosti.“

Lauren tvrdí, že priznanie si závislosti môže byť spojené s hanbou: „Je to o tom zmeniť spôsob, akým to vnímate, a uvedomiť si, že jediný spôsob, ako sa môžete zmeniť, je niečo pre to urobiť.

person holding chocolate ice cream
Autor tejto fotografie je Eiliv Aceron

Druhým krokom je identifikácia spúšťačov. Medzi tie bežné patrí hlad, hnev, osamelosť a pocit únavy.

Keď sa niekomu zapne jeho spúšťač, môže prejsť do režimu úteku alebo boja, aby sa s ním vyrovnal. Ale keby sme vedeli, či a kedy sa tieto pocity môžu dostaviť, mohli by sme skúsiť predĺžiť nutkanie obrátiť sa k svojej závislosti, poprípade nájsť zdravšie návyky.

Tretím krokom je byť pripravený na možné neúspechy, pretože prekonanie závislosti môže trvať istý čas. Napriek tomu Lauren hovorí, aby ste sa necítili zle, ak sa vám niečo nepodarí.

„Nemali by ste sa hanbiť, ak sa vám niečo nepodarí a vrátite sa k svojej závislosti. Ak ste niečo robili určitý čas, bude chvíľu trvať, kým sa tohto návyku a závislosti zbavíte.“

NING Interactive Inc/pinterest

Štvrtým krokom je udržiavať si odstup od spúšťačov a závislosti.

„Pamätajte, že vaše uzdravenie je na prvom mieste pred všetkým! Pretože ak sa začnete vracať k starým návykom a správaniu, nakoniec sa môžete vrátiť k závislosti.“

V podstate tým chce povedať, aby ste sa nevzdávali.

Piatym krokom je vyhľadať pomoc, poradcu alebo terapeuta.

A hlavne by ste sa mali obklopiť ľuďmi, ktorí vám chcú pomôcť a akceptujú vás.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre