in

Africký zázrak. Narodil sa v roku 1990, jeho matka však zomrela v roku 1986

Vo futbalovom svete sa zvyknú odohrať skutočne pozoruhodné veci. Dlhodobo je veľkým problémom manipulovanie s vekom afrických hráčov smerom nadol. Úradníci, agenti, ba aj oni samotní tak robia preto, aby dostali príležitosť v top klube a vyzerali ako mladá nádej do budúcna, čo vynesie peniaze zvlášť ich agentom. 

Zdroj: crvenazvezdafk/YouTube, Zvezda Kids/YouTube

Takýchto prípadov sa na africkom kontinente stalo nespočetne veľa. Napríklad pred rokom vyradila reprezentácia Kamerunu 32 hráčov z kádra národného tímu do 17 rokov, pretože neuspeli v testoch vekovej spôsobilosti. Afričania v takýchto prípadoch „ťažia“ z nedostatku digitálnych záznamov v tamojších krajinách.

Najnovší prípad ale vyvolal poriadny ohlas po celom svete. Guélor Kanga je záložníkom Crvenej Zvezdy Belehrad a 63-násobným reprezentantom Gabonu. Podľa doterajších údajov sa mal narodiť 1. septembra 1990 a momentálne by mal mať 33 rokov. Ukázalo sa však, že podľa dostupných záznamov zomrela jeho matka ešte v roku 1986.

To samozrejme okamžite spôsobilo podozrenie pravdivosti jeho veku a na základe toho začala Africká futbalová konfederácia okamžité vyšetrovanie. Kanga je pôvodom z Konžskej demokratickej republiky a tamojšia futbalová federácia (FECOFA) deklaruje, že Guélor Kanga – údajne narodený 1.9. 1990 v gabonskom meste Oyem je v skutočnosti Kiaku Kiaku Kiangana narodený 5. októbra 1985 v Kinshase, hlavnom meste KDR.

FECOFA ďalej, celkom bizarne, uviedla, že podľa nich neexistuje žiaden spôsob, ako by sa hráč mohol narodiť v roku 1990, ak by jeho matka zomrela v roku 1986, pokiaľ by neožila a neporodila ho, čo zjavne nie je možné.

Mimochodom, tento hráč obliekal 2,5 roka dres Sparty Praha, z ktorej sa pred 3,5 rokmi presťahoval do Srbska. Uvidíme, ako sa napokon táto sága skončí, ale rozhodne to nie je posledná veková aféra, o ktorej počujeme.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre