in

Chlapi majú dosť vtipov o svojej výške. Operácia na predĺženie nôh začína stúpať na popularite

Operácia na predĺženie nôh získava v USA nevídaný úspech. Zotavenie trvá niekoľko mesiacov a celá procedúra stojí tisícky dolárov, no aj tak sa medzi mužmi stala populárna. Podľa doktora Shahaba Mahboubiana, chirurga z Inštitútu predĺženia výšky v Burbanku v Kalifornii, sa stala populárnou a akceptovanou v posledných piatich rokoch. Informuje o tom SkyNews.

Zdroj: Image by stockking on Freepik

Čo je táto operácia zač? 

Operácia na predĺženie končatín je postup, ktorý predĺži kosť na ruke alebo nohe a používa sa aj na liečbu kostnej dysplázie, problémov s rastom kostí a rozdielov v dĺžke kostí.

Takáto operácia môže byť intenzívna a stojí tisícky dolárov. To jej však neuberá na popularite, keďže ju podstupujú aj starší muži vo veku 60 až 65 rokov.

Za všetko môžu vtipy o výške 

Doktor Mahboubian tvrdí, že motiváciou mužov podstúpiť túto procedúru sú žartíky na ich výšku, kvôli ktorým sa cítia menejcenní. 

Zároveň prezradil, že tento rok očakáva vykonanie 50 výškových predlžovacích operácií, čo je viac ako dvojnásobok oproti 20, ktoré urobil pred tromi rokmi.

Zdroj: Image by jcomp on Freepik

Ako to celé prebieha?

Predlžovanie končatín je postupný proces, aby sa kosti a mäkké tkanivá – koža, svaly a nervy – mohli pomaly zväčšovať. Tento proces zvyčajne trvá niekoľko mesiacov.

Počas operácie lekári prerežú kosť tak, aby vytvorili dva rôzne segmenty a do kosti sa vloží ortopedické predlžovacie zariadenie. Mimo končatiny sa zas umiestnia vonkajšie fixátory.

Po operácii sa kosti začnú hojiť – toto obdobie sa nazýva obdobie latencie.

„Po uplynutí doby latencie pacient nastaví ortopedickú pomôcku tak, aby pomaly roztiahla dva segmenty kostí,“ hovorí Medzinárodné centrum pre predlžovanie končatín.

Proces oddeľovania dvoch kostí sa nazýva „rozptyľovanie“.

Pacientom, ktorí zákrok podstúpia, sú poskytnuté inštrukcie, ako svoj prístroj na predlžovanie končatín používať a ako sa oň čo najlepšie starať.

Zdroj: Image by hysw001 from Pixabay

Aká je ideálna výška?

V roku 2016 spoločnosť Body Logic MD robila prieskum, ktorý sa zameriaval na viac ako 1000 mužov a žien v USA. V rámci neho sa pýtali na otázky spojené s výškou, preferencie či presvedčenia.

Štúdia zistila, že 60 % mužov a 49 % žien si želá byť vyšší.

Priemerná ideálna výška muža bola podľa mužov 182 centimetrov a ženy považovali za ideálnu výšku 180 centimetrov.

V rámci ďalšej štúdie doktor David Frederick zistil, že iba 26 % nižších mužov bolo spokojných so svojou výškou, zatiaľ čo 87 % vysokých mužov bolo spokojných so svojou výškou.

„Keď je to taký intenzívny, pretrvávajúci pocit, že to ovplyvňuje vaše každodenné fungovanie v každodennom živote, stáva sa to problém,“ vysvetlil doktor Frederick.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre