in

Chromozóm Y sa pomaly vytráca. Vedci sa nevedia zhodnúť na tom, čo sa stane s mužmi

Vedci sa rozchádzajú v názore, čo sa stane s mužmi, keďže chromozóm Y postupne mizne. Píše o tom UNILAD. 

Genetický marker do značnej miery určuje naše pridelené pohlavie pri narodení, ale predpokladá sa, že sa pomaly rozpadol počas tisícročí existencie ľudstva. Teraz výskumníci teoretizujú, čo sa stane s mužmi, ak chromozóm Y úplne zmizne z našej genetickej výbavy.

Zdroj: Pexels

Našťastie chromozóm Y nie je pre život potrebný, pretože ženy počas svojho života nesú iba chromozómy XX.

Muži majú chromozóm XY. Bohužiaľ, chromozóm Y sa zvyčajne zdá byť mierne scvrknutý v porovnaní s jeho náprotivkom. Toto zistenie viedlo vedcov k vykonaniu štúdie o tom, prečo sa to stalo. Naznačuje to, že chromozóm Y degeneroval počas odhadovaných 3,5 miliardy rokov, ktoré sme existovali. Ak to bude pokračovať, odhadujú, že genetickému markeru zostáva približne 4,6 milióna rokov, kým úplne zmizne z našej DNA.

Je to spôsobené tým, že chromozóm Y má iba jednu kópiu – prenášanú z otca na syna – ktorá sa časom degraduje – na rozdiel od iných chromozómov, ktoré sú v pároch.

Čo to znamená pre mužov?

Aj keď neexistuje žiadny bezprostredný dôvod na poplach – najmä preto, že zvieratá technicky nepotrebujú pohlavné chromozómy – zjavné zmenšovanie chromozómov spôsobilo, že výskumníci sa pýtali, čo by sa mohlo stať ďalej.

Austrálska výskumníčka Jenny Gravesová naznačila, že Y nakoniec opustí našu DNA – čo môže v budúcnosti spôsobiť problémy s plodnosťou pre náš druh – kvôli nedostatku mužov. Podľa jej slov by to mohlo spôsobiť vznik nového druhu v priebehu nasledujúcich miliónov rokov, kedy sa ľudstvo bude ďalej vyvíjať.

Iní vedci však majú iný názor. Patrí sem aj profesor Darren Griffin a Peter Ellis z University of Kent, ktorí vyhlásili, že koniec chromozómu Y nebude znamenať koniec mužov.

Namiesto toho títo vedci naznačujú, že gén SRY sa jednoducho presunie na iný chromozóm, ako sa to stalo u iných druhov – napríklad u hraboša.

Vedci dokonca naznačujú, že obavy o chromozóm Y môžu byť čoskoro zbytočné, a to vďaka novej technológii plodnosti. V skutočnosti mnoho génov už nie je potrebných na ľudskú reprodukciu vďaka novým liečebným postupom a genetické inžinierstvo tak môže byť čoskoro schopné úplne nahradiť Y chromozóm.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre