in

Dánsky umelec, ktorý vystavil prázdne rámy ako umelecké diela, sa odvoláva proti rozhodnutiu súdu o vrátení peňazí

Dánsky umelec, ktorý pred dvoma rokmi dostal od múzea v severnom Dánsku hromadu peňazí na vytvorenie diela pre svoju výstavu o pracovných podmienkach, predložil dve prázdne plátna s názvom „Vezmi peniaze a utekaj“. Výstava vyvolala rozruch.

Dánsky súd rozhodol, že Jens Haaning musí vrátiť 492 549 korún (69 894 dolárov) Kunstenovmu múzeu v Aalborgu za porušenie zmluvy. Jeho právnik Peter Schønning uviedol, že súčasný umelec sa proti rozsudku odvoláva a odmietol sa ďalej vyjadriť.

Múzeum poverilo Haaninga, aby znovu vytvoril dva z jeho predchádzajúcich diel s bankovkami pripevnenými na plátnach, ktoré predstavujú priemernú ročnú mzdu v Dánsku a Rakúsku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hyperallergic (@hyperallergic)

Namiesto toho predložil na výstavu dve prázdne plátna s názvom „Vyrieš to“ a povedal, že umelecké diela predstavujú jeho súčasnú pracovnú situáciu. Peniaze si ponechal.

Okrem toho, že mu múzeum dalo peniaze za umelecké diela, zaplatilo mu aj 25 000 korún (3 900 dolárov) za jeho prácu.

Okresný súd v Kodani vo svojom rozhodnutí tiež rozhodol, že Haaning si môže ponechať 40 000 korún (5 676 dolárov) z pôvodnej sumy, ktorú mu poskytlo múzeum, čo by malo predstavovať honorár pre umelca, pretože na výstave nakoniec ostali aj jeho „obrazy“ s prázdnymi rámami.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Heaven Raven (@heavenravenofficial)

Súd uviedol, že v zmluve medzi múzeom a Haaningom sa uvádzalo, že hotovosť – bankovky odovzdané Haaningovi – budú k dispozícii počas dočasnej výstavy jeho diel, ale potom sa vrátia.

Keď Haaning po skončení výstavy odmietol vrátiť hotovosť, múzeum podniklo právne kroky.

Haaning poprel spáchanie trestného činu a trvá na tom, že vytvoril umelecké dielo.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre