in

Dekorácia schodiska v belgickom dome je dávno strateným artefaktom z Pompejí + VIDEO

Belgický otec a syn boli šokovaní, keď sa dozvedeli, že suvenír, ktorý zdobil chodbu ich domu asi 50 rokov, bol autentický artefakt zo strateného talianskeho mesta Pompeje.

80-ročný Raphaël De Temmerman a jeho syn Geert De Temmerman povedali, že navštívili Taliansko v roku 1975 a pri prehliadke mesta Pompeje ich oslovil muž, ktorý im ponúkol, že im predá suvenír: nejaké vyrezávané kamene zobrazujúce efektnú scénu.

Kamenná scéna bola inštalovaná na schodisku v dome Herzeleovcov a málo sa o nej uvažovalo až do tohto roku, keď sa Raphaël De Temmerman pripravoval na vysťahovanie z domu a jeho syn sa rozhodol dať predmet oceniť.

Domov navštívila dvojica špecialistov z Gallo-rímskeho múzea v Tongerene, aby si prezreli kamennú scénu a na druhý deň rodinu navštívili policajti, ktorí spísali protokol.

Zdroj: SCAPIN/Pixabay

Otec a syn povedali, že boli prekvapení, keď im povedali, že výzdoba schodiska bola autentickým artefaktom z Pompejí, ktorý bol údajne ukradnutý pred 50 rokmi. „Je trochu šialené myslieť si, že turisti si prezerali repliku, zatiaľ čo originál tu celý ten čas visel,“ povedal Geert De Temmerman pre 7sur7 news.

An Christiaens, zástupca starostu Tongerenu pre kultúru, uviedol, že úradníci by radi videli, aby sa artefakt vrátil do Talianska.

Zdroj: SCAPIN/Pixabay

Geert De Temmerman povedal, že splní všetky plány, ktoré úrady vymyslia, aby sa kamene vrátili do Pompejí, ale dúfa v určitú finančnú kompenzáciu.

Pompeje boli zničené erupciou Vezuvu v roku 79 a mesto je dnes archeologickým náleziskom chráneným Organizáciou OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru.

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre