in

Film „Inglorious Basterds“ je satirickou kritikou kinematografie druhej svetovej vojny a odhaľuje mýtus o americkom vojnovom hrdinovi

Na prvý pohľad môže Inglourious Basterds (2009) vyvolať pocity pobavenia, ktoré sú atypické pre vojnové filmy určené na odhaľovanie zverstiev vojny. Vzhľadom na svojrázny umelecký štýl jeho režiséra Quentina Tarantina nebolo zámerom filmu napodobňovať realitu – najmä preto, že dej je fikciou, ktorá sleduje alternatívnu históriu 2. svetovej vojny.

Zdroj: Laura Loveday/Flickr

Inglourious Basterds je skôr satirická kritika vojnovej kinematografie a jej pretrvávajúcej glorifikácie éry druhej svetovej vojny, vyjadrená Tarantinovou záľubou v násilí na obrazovke, odkazmi na pop kultúru a bohatým používaním analógií.

Zdroj: Laura Loveday/Flickr

Táto filmová analýza tvrdí, že zobrazenie mužnosti Inglourious Basterds prostredníctvom hrdinu z éry Spaghetti Western funguje ako reflexné médium pre kritiku nacistického nepriateľa. Tarantino priamo spochybňuje glorifikáciu hrdinstva a kultúrnej nadradenosti zakotvenú v americkej kolektívnej pamäti druhej svetovej vojny replikovaním náchylnosti diváka na účinky fašizmu a propagandy vo filme.

Zdroj: Laura Loveday/Flickr

Film vytvára protipamäť k normatívnej kolektívnej pamäti Američanov 2. svetovej vojny v rozprávaní fiktívnej alternatívnej histórie. Nakreslením paralel medzi nacionalistickým americkým hrdinom a zlým nacionalistickým nacistom je podobnosť hrdinu a darebáka jasne odhalená napriek spravodlivému sebaobrazu, ktorý zatemňuje našu kolektívnu pamäť.

Zdroj: Steve Rhodes/Flickr

Američan nie je o nič menej náchylný na účinky fašizmu alebo propagandy a je schopný páchať rovnaké zverstvá, za ktoré odsudzujú Nemcov. Tarantino núti divákov spochybňovať rozdiel medzi násilím archetypu odvodeného od mužskosti spaghetti westernu a násilím nacistov. Pripomínajúc divákovi nespravodlivosť spôsobenú Spojenými štátmi, Tarantino spochybňuje hrdinstvo a kultúrnu nadradenosť americkej identity.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Filmová „knižnica“ s tematikou trhákov dodáva kalifornským susedom dávku nostalgie

15 ukrytých milých detailov, ktoré ľudia objavili na rôznych miestach