in

Film The Legend of Zelda: minulé adaptácie zle stvárnili postavu Link-a + VIDEO

The Legend of Zelda (prvýkrát produkovaná v roku 1986) je jednou z najobľúbenejších videohier na svete, takže keď Nintendo pred pár týždňami oznámilo vývoj akčného filmu, vyvolalo to množstvo špekulácií (a strachu). Napriek tomu, že pred 30 rokmi bola natočená neslávne známa adaptácia, nedávny film The Super Mario Bros bol celosvetovým rodinným hitom.

Niektorým fanúšikom sa však nepodarilo poskytnúť presvedčivý príbeh o svojich ústredných postavách, ktoré sú jedny z najikonickejších v histórii videohier. Ak je cieľom Nintenda vyčarovať úsmevy na tvárach každého fanúšika, adaptácia The Legend of Zelda bude skutočnou výzvou.

Herná séria sa odohráva vo fantasy stredovekom svete a sleduje Linka, hrdinu podobného Hylianskemu elfovi, a Zeldu, princeznú z kráľovstva Hyrule. Príbehy sa líšia od hry k hre, ale často zahŕňajú Linkovu snahu zachrániť Zeldu, poraziť Ganona (hlavného antagonistu série) a zachrániť Hyrule. Majú tiež tendenciu predstavovať príbehy okolo Triforce, božského artefaktu tvoreného tromi rovnostrannými trojuholníkmi, z ktorých každý predstavuje cnosť (sila, múdrosť a odvaha). Trojuholníky môžu splniť želanie hráčom, ktorí ich majú všetky.

Zdroj: Archaois/DeviantArt

Neexistuje žiadna magická formulka na dobrú adaptáciu a proces je komplikovaný takým rozsiahlym zdrojovým materiálom bohatým na vyrozprávanie príbehu. 

Pôvodná hra bola prvýkrát vydaná v roku 1986 a odvtedy nasledovalo ďalších 19 hier (okrem spin-offov, remakov a reedení). Najnovší diel The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom sa stal jedným z najlukratívnejších.

Zdroj: Brett Chalupa/Flickr

Pocity a emócie sú podstatou Zeldinho rozprávania, od živej krajiny a vítajúcich obyvateľov Hyrule až po skľučujúce hádanky v kobkách a jaskyniach. Najnovšie tituly poskytujú rozšírený pohľad na nastavenia, podporený otvorenými svetmi, ktoré ponúkajú obrovské množstvo vedľajších úloh, lokalít, príšer a nehrateľných postáv. Hlavná časť „správnej“ adaptácie bude spočívať v tom, ako sa film rozhodne vykresliť Linka.

Link je archetyp hrdinu. Je odvážny, čistý a v hrách komunikuje neverbálne. Jeho nemosť je jednou z jeho najznámejších čŕt, ktorá pomáha každému identifikovať sa s postavou počas hry. Hoci o jeho minulosti takmer nič nevieme, Linkovi dodávajú hĺbku činy hráčov, ktorí sa rozhodujú, či chcú stráviť hodiny rozprávaním a pomáhaním dedinčanom pri vedľajších úlohách, alebo stelesniť introvertného hrdinu, ktorý sa jednoducho drží hlavného plánu.

Zdroj: DinocoZero/DeviantArt

Tento prístup použitý v hrách nie je ľahko prenosný na iné médiá a nie je prekvapením, že predchádzajúce adaptácie sa odklonili od tejto cesty. Skoršie oficiálne adaptácie hernej série boli považované za nekanonické a dištancovali sa od zdrojového materiálu v rôznych aspektoch a stupňoch.

Mnoho hier Zelda má svoje vlastné manga adaptácie, ktoré sledujú pôvodné herné príbehy a dodávajú hĺbku a poskytujú príbehy hlavným postavám. V mange Link rozpráva, vyjadruje emócie mimikou a dostáva zaoblenejšiu osobnosť. Dozvieme sa tiež o jeho minulosti a poskytujeme viac kontextu o tom, ako hrdina vznikol.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Traves (@nintendoplaystation)

Animovaný seriál bol vydaný v roku 1989 spolu so Super Mario Bros Super Show! a mal iba 13 epizód kvôli negatívnemu prijatiu. V tejto adaptácii má Link hnedé vlasy a oči (na rozdiel od jeho blond vlasov a modrých očí v hrách) a je ukecaný a nezrelý. Zatiaľ čo chráni kráľovstvo a Triforce of Wisdom pred Ganonom, skutočne sa venuje flirtovaniu so Zeldou, ktorá – ďaleko od toho, aby bola dievča v núdzi – odmieta všetky jeho pokusy o bozk. To odvádza od hier, ktoré nikdy nezobrazovali Zeldu ako Linkovu lásku.

V roku 2015 The Wall Street Journal informoval, že Netflix pripravuje živú akčnú sériu založenú na The Legend of Zelda, ktorá bola opísaná ako „Hra o tróny pre rodinné publikum“. To nakoniec Nintendo poprelo. Hra o tróny je notoricky temná, krvavá a vysoko sexuálna, je ťažké si predstaviť, ako by to vyzeralo ako rodinná zábava. Séria Zelda obsahuje zložitejšie príbehy, ktoré sú niekedy dosť temné (napríklad Twilight Princess a Majora’s Mask).

Je však ťažké si predstaviť, že sa Nintendo vzďaľuje od svetla, rodinnej zábavy – to je to, čo vedia najlepšie. Hráči od nich budú očakávať aj produkciu filmu s hodnotením PG.

O zápletke filmového spracovania zatiaľ nebolo povedané nič, no Nintendo potvrdilo, že ho bude režírovať Wes Ball (trilógia The Maze Runner). Produkovať ju budú Shigeru Miyamoto – spolutvorca hernej série a jeden z najvplyvnejších a najuznávanejších herných dizajnérov všetkých čias – a Avi Arad, predseda Arad Productions Inc. Spoločnosť sa podieľala na dlhom zozname videohier, anime a komiksových adaptácií. Miyamoto tiež povedal, že na divadelnej adaptácii pracuje už mnoho rokov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa jess – matt (@koytix)

Zdá sa, že je v bezpečných rukách a dúfajme, že sa Nintendo poučilo z minulých neúspechov. To najmenej, v čo môžeme dúfať, je, že s Miyamotom na palube bude legendárny svet Zelda schopný v divákoch vzbudzovať podobné pocity, aké majú hry už takmer 40 rokov.

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

17 náhodných objavov, vďaka ktorým ľudia poriadne otvorili oči

Amazon odhalil dátum premiéry vianočného filmu Red One s Dwaynom Johnsonom a Chrisom Evansom