in

Ľudia s modrými očami majú spoločného jedného jediného predka

Možno to bude znieť nepravdepodobne, no keby sme boli schopní vystopovať celý rodokmeň každého modrookého človeka na svete, postupne by sme sa dostali k jednému jedinému spoločnému predkovi, ktorý žil tisícky rokov dozadu.

Zdroj: Pexels / Michael Morse

Modré oči sa dnes považujú za úplne normálnu farbu, a dokonca sa verí, že bábätká sa rodia primárne s modrými očami. Je však dokázané, že bábätká sa rodia ako s modrou, tak aj s hnedou farbou očí, a počas prvých pár mesiacov života sa táto farba môže ešte zásadne zmeniť.

Zdroj: Pexels / Norbert Mereg

6 000 – 10 000 rokov dozadu bola však modrá farba očí niečo absolútne špeciálne, pretože približne toľko rokov dozadu sa po svete potuloval úplne prvý človek s modrými očami, ktorý bol spoločným predkom všetkých dnešných modroočkov.

Zdroj: Pexels / Victor Freitas

Modrá farba dúhovky je výsledkom genetickej mutácie génu zvaného HERC2 u jedného jedinca, ktorá sa z generácie na generáciu predáva už tak dlho, že ju už nevnímame ako znak jednej pokrvnej línie.

Zdroj: Pexels / Bess Hamiti

OCA2 je gén, ktorý je zodpovedný za informáciu, koľko hnedého pigmentu sa v dúhovke usadí. HERC2 gén úspešne potlačuje OCA2 gén hnedej farby a prejavuje sa v dúhovke ako modrá farba akejkoľvek podoby, či už tmavá ako obloha pred búrkou, alebo sivá ako ranná hmla.

Zdroj: Pexels / Molly Champion

Všetci modroočkovia sme teda súčasťou jednej obrovskej prastarej rodiny, a dá sa povedať, že sme si stále veľmi, veľmi ďaleko príbuzní.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Bezpečnosť pri práci na prvom mieste

10 vianočných nezbedníkov, ktorí ti zlepšia náladu