in

Muž 35 rokov používal identitu inej osoby. Človeka, za ktorého sa vydával, dostal do väzenia aj psychiatrie

Bývalý zamestnanec Univerzitnej nemocnice v Iowe sa priznal, že ukradol identitu iného človeka a používal ju posledných 35 rokov, čím spôsobil, že táto osoba bola zatknutá a umiestnená do psychiatrickej nemocnice.

Zdroj: Pexels

Ukradol mu identitu

Prvého apríla sa 58-ročný Matthew David Keirans priznal k federálnym obvineniam, že ukradol identitu iného človeka a používal ju posledných 35 rokov. V čase svojho zatknutia Keirans pracoval v nemocnici University of Iowa pod menom William Donald Woods, čo je pseudonym, ktorý prijal v roku 1988 po tom, ako pracoval so skutočným Woodsom vo vozíku s hot-dogmi v Albuquerque v Novom Mexiku. Nie je jasné, ako 58-ročný muž dokázal používať Woodsovu identitu vo všetkých aspektoch svojho života, ale súdne dokumenty odhalili, že v roku 1990 dokázal sfalšovať coloradský občiansky preukaz s Woodsovým menom a dátumom narodenia a v roku 1991 kúpil na Woodsovo meno auto za dva šeky, ktoré nakoniec prepadli.

Po tom, ako Keirans odviezol ukradnuté auto do Idaha, opustil ho a všetky peniaze z coloradskej banky použil pomocou bankomatu na opustenie štátu. Na Woodsovo meno bol vydaný zatykač za krádež auta, ale zo súdnych dokumentov nevyplýva, či bol skutočne vykonaný. Keirans pokračoval v osvojenom živote, v roku 1994 sa oženil so ženou a dokonca sa stal otcom dieťaťa, ktorého priezvisko je Woods.

Zdroj: Pexels

Získal jeho rodný list a vzal si pôžičky

V roku 2012 Matthew Keirans posunul krádež identity na úplne novú úroveň, keď sa mu podarilo nelegálne získať kópiu Woodsovho rodného listu zo štátu Kentucky s použitím informácií, ktoré našiel o Woodsovej rodine na stránke Ancestry.com. O rok neskôr sa presťahoval do východného Wisconsinu a začal pracovať v oddelení IT v nemocnici University of Iowa. V rokoch 2016 až 2022 si na Woodsovo meno vzal niekoľko pôžičiek na vozidlá a osobné pôžičky v celkovej výške približne 200 000 USD.

Zdroj: Pexels

Bol bezdomovec

Medzitým bol v roku 2019 skutočný William Donald Woods bezdomovcom žijúcim v Los Angeles. Nedávno si všimol, že niekto nahromadil značný dlh pomocou jeho kreditnej karty, ale keď sa to pokúsil vysvetliť svojej banke, zamestnanec banky položil Woodsovi sériu bezpečnostných otázok, na ktoré nebol schopný odpovedať. Woods jej dal svoj skutočný preukaz sociálneho poistenia a občiansky preukaz, ktorý sa zhodoval s tým, ktorý bol v spise, ale keďže Kieransovo telefónne číslo bolo spojené s účtami, nastavil si bezpečnostné otázky, a keď mu banka zavolala, odpovedal na ne správne.

Podľa protokolu banky po potvrdení, že Kierans je skutočný Woods, zamestnanec banky zavolal políciu a tá kontaktovala oboch Woodsov. Falošný poslal losangeleskej polícii kópiu Woodsovho preukazu sociálneho poistenia a rodného listu, ako aj vodičský preukaz z Wisconsinu. Vzhľadom na to, že skutočný William Woods bol v tom čase bezdomovec, polícia sa postavila na stranu Kieransa a zatkla Woodsa za krádež identity.

Zdroj: Pexels

Zatkli skutočného Woodsa

Skutočný Woods bol zatknutý a obvinený z krádeže identity a falošného vydávania sa za niekoho iného, a keďže stále trval na tom, že je v skutočnosti William Donald Woods, v roku 2020 sudca rozhodol, že nie je duševne spôsobilý na súdny proces, a bol poslaný do psychiatrickej liečebne v Kalifornii. Tam mu boli podávané psychotropné lieky a ďalšie psychiatrické liečby.

V roku 2021, po dvoch rokoch v psychiatrickej liečebni, sa skutočný William Woods priznal k obvineniu z krádeže identity, čo znamená, že uznal odsúdenie, ale nepriznal vinu. Bol odsúdený na dva roky väzenia so započítaním času stráveného v psychiatrickej liečebni a následne prepustený. Bol tiež požiadaný, aby zaplatil niekoľko sto dolárov na pokutách a prestal používať meno William Woods.

V tomto momente Woods nadobudol presvedčenie, že niekto využíva jeho identitu, a nemohol sa jej len tak vzdať, ako mu nariadil sudca. Namiesto toho začal oslovovať viaceré orgány činné v trestnom konaní vrátane policajného oddelenia v Hartlande, kde Kierans žil. Keď sa prosby dostali k policajnému detektívovi Ianovej univerzity Ianovi Mallorymu, začalo sa vyšetrovanie.

Zdroj: Pexels

Spravili test DNA

Po získaní kópie úplne rovnakého rodného listu oboch Woodovcov detektív pristúpil k porovnaniu ich DNA s DNA skutočného Woodovho otca a nakoniec sa mu podarilo zistiť, ktorý z nich klamal. Aby Mallory potvrdil svoje zistenie, v júli minulého roka uskutočnil rozhovor s Kieransom a na otázku, ako sa volá jeho otec, omylom uviedol meno svojho adoptívneho otca. Práve v tomto momente mu detektív povedal o výsledku testu DNA.

Konečne bol zatknutý

Namiesto toho, aby všetko poprel, Kierans údajne reagoval slovami: „Môj život sa skončil“ a „Všetko je preč“ a potom sa priznal, ako 35 rokov používal identitu inej osoby. Na druhý deň bol zatknutý a obvinený z falošného použitia rodného listu a poskytnutia nepravdivých identifikačných údajov.

Rozsudok v tomto prípade ešte nebol vynesený, ale Kieransovi hrozí až 30 rokov väzenia za jedno nepravdivé vyhlásenie inštitúcii poistenej Národnou správou úverových družstiev a dva roky za krádež identity s priťažujúcimi okolnosťami.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre