in

Muž, ktorého prežitie sa považuje za zázrak – strávil 60 hodín pod vodou, po tom čo sa loď potopila na dno oceánu

Je to presne desať rokov, čo sa Harrison Okene ocitol – doslova – v najhoršej nočnej more, keď sa jeho loď prevrátila 20 míľ od pobrežia Nigérie.

 

Dvadsaťdeväťročný Harrison pracoval v roku 2013 ako kuchár na remorkéri Jascon-4 – spolu s ďalšími 12 ľuďmi – pričom plavidlo malo za úlohu stabilizovať ropný tanker. Jednej noci však remorkér zasiahla obrovská vlna, ktorá ho aj s posádkou vo vnútri obrátila hore nohami.

Harrison bol práve na toalete, keď sa stalo toto nešťastie, začal panikáriť lebo kabínu začala rýchlo zapĺňať voda. Keď sa mu podarilo otvoriť dvere, vyšiel do tmy, ale videl, že lodné skrutky sú hore a kormidlo dole.

Potom narazil na pár svojich kolegov, ktorí bojovali s poklopom lode, pretože voda vo vnútri stále stúpala. Sila vody ho však odtlačila od východu a ďalej do lode do ďalšieho záchodu, tento bol pripojený ku kabíne druhého strojníka.

Bol nútený držať sa spodnej časti umývadla a udržať si hlavu v malej vzduchovej časti pod stropom, čo bola vlastne podlaha. Harrison potom omylom vylomil kľučku dverí, pričom ešte stále veril, že hlavný východ je jeho najlepšou šancou na prežitie. V tomto momente si uvedomil, že loď sa dostala na dno oceánu.

„Ale povedal som si, že namiesto paniky musím myslieť na východ,“ povedal neskôr, predtým ako sa zamyslel nad stratou svojich kolegov.

fasc1nate/twitter

Harrisonovi sa neskôr podarilo nájsť dva matrace – naskladal ich na seba, aby sa mohol udržať nad stúpajúcou vodou v malej kúpeľni.

„Snažil som sa zahnať strach,“ vysvetlil neskôr. „Pretože to, čo je najhoršie, je strach. Tá panika, ktorá na vás príde, vás dostane skôr, ako príde skutočný koniec. Pretože vo chvíli, keď začnete panikáriť, spotrebujete príliš veľa kyslíka.“

tugboat, tug boat, boat
Foto od rdlncl na Pixabay

Po približne 60 hodinách bez jedla a vody a s minimálnym množstvom vzduchu, ktorý zostal v jeho komore, boli Harrisonove modlitby vypočuté. Potápačská posádka bola vyslaná, aby vyzdvihla telá z vraku lode, pričom Harrison – keď si všimol zvláštne svetlá a počul zvuky – opustil miestnosť, v ktorej sa nachádzal, aby sa spojil s potápačom, ktorý mu následne zachránil život.

Následne ho z potápačského zvona preniesli do rekompresnej komory, kde musel stráviť ďalšie tri dni, keďže by zomrel, keby sa vrátil rovno na hladinu.

„Všetko bolo v poriadku. Moja teplota, krvný tlak. Pomyslel som si, že to nie je normálne,“ vysvetlil neskôr.

itsoofficalharrison_o/instagram

Ešte zvláštnejšie však je, že po tejto traumatizujúcej udalosti – ktorú ako jediný prežil – potlačil svoj strach z mora a v roku 2015 sa stal certifikovaným komerčným potápačom. A na záver neuveriteľného príbehu mu diplom potápača odovzdal práve záchranár, ktorý ho objavil na dne mora.

Zdroj 

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre