in

Komunita sa zhodla: Tieto animované filmy ťa zaujmú aj keď si dospelák

Vo svete, ktorý je často rozdelený podľa veku a záujmov, existuje jeden univerzálny jazyk, ktorý nás všetkých spája – jazyk filmu. Filmy majú moc prekonávať vekové bariéry a vyvolávať emócie, ktoré sa dotýkajú mladých aj starších. Nedávna diskusia v populárnej online komunite Reddit to vyzdvihuje, keďže používatelia sa podelili o svoje obľúbené detské filmy, ktoré sa rovnako páčia aj dospelým a neustále s k ním vracajú.

Nie je kráľ ako kráľ a Megamozog

Foto: Disney / IMBD

V diskusii boli vyzdvihnuté aj dve animované klasiky: „Emperor’s New Groove“ (82%)  a „Megamind“. Hoci konkrétne dôvody, prečo sú tieto filmy obľúbené medzi dospelými, neboli z technických dôvodov uvedené, tieto filmy sú známe svojím jedinečným humorom, pútavým dejom a nezabudnuteľnými postavami. Tieto filmy neprestávajú baviť bez ohľadu na vek diváka.

Nie je kráľ ako kráľ je rozkošný animovaný film plný humoru a citov, ktorý ocenia deti aj dospelí. Vo svojej podstate rozpráva príbeh o egocentrickom cisárovi, ktorý po premene na lamu spozná hodnotu priateľstva a pokory. Vďaka vtipne poburujúcej zápletke spolu s nezabudnuteľnými postavami je to pre deti zábavné pozeranie. Avšak práve základné posolstvá o egu, empatii a osobnom raste rezonujú u dospelých. Vtipnosť a humor sú dobre prepracované a oslovia aj staršie publikum, zatiaľ čo nadčasové ponaučenia z neho robia hodnotný film pre divákov každého veku.

„Megamozog“ je animovaná superhrdinská komédia, ktorá obracia scenár tradičnej dynamiky zloducha a hrdinu a pridáva vrstvy zložitosti a humoru, ktoré oslovia aj dospelých. Titulný hrdina Megamozog je superzloduch s modrou kožou, ktorý sa po porážke svojej nemesis, superhrdinu Metro Mana, ocitol v existenciálnej kríze. Pre deti je film explóziou zábavy, akcie a živej animácie. Pre dospelých je Megamozog inteligentnou satirou na superhrdinské tropy, ktorá sa zaoberá aj témami identity, vykúpenia a povahy dobra a zla. Vďaka inteligentnému humoru, pútavému príbehu a prepracovaným postavám je obľúbený aj medzi staršími divákmi a dokazuje, že „detský film“ môže byť rovnako zábavný a podnetný aj pre dospelých.

Umelecké majstrovstvo štúdia Ghibli

Foto: Disney / IMBD

Filmy štúdia Ghibli majú v srdciach mnohých ľudí osobitné miesto. Tieto filmy, ktoré sú chválené pre svoje zložité postavy a hlboké, ale zároveň prístupné príbehy, sú hitom pre deti aj dospelých. Jeden z používateľov poukázal na to, že tieto filmy sú príjemné, pretože sa k deťom správajú s rešpektom, vďaka čomu sú prístupné všetkým vekovým skupinám. Či už ide o očarujúci film „Spirited Away“, srdcervúci „My Neighbor Totoro“ alebo myšlienkovo podnetnú „Princess Mononoke“, filmy štúdia Ghibli sú pokladnicou filmovej geniality, ktorá prekonáva vekové bariéry.

Mupeti

Foto: IMBD
 
 

Jednou z najobľúbenejších frančíz, ktorú zbožňujú dospelí aj deti, sú Muppets alebo Mupeti. Z tejto série vyčnievajú dva filmy. Najskôr tu máme „Muppetí ostrov pokladov„( ČSFD 66%) , film, ktorý je podľa jedného používateľa s každým ďalším pozretím lepší. Potom je tu „Vianočná koleda s Muppetmi“ (ČSFD 77%) , srdcervúce spracovanie klasickej vianočnej rozprávky, ktoré iný používateľ považuje za najlepšiu verziu príbehu2. Muppets so svojím nadčasovým humorom a šarmom naďalej uchvacujú divákov všetkých vekových kategórií.

 

Železný obor, V hlave a Príbeh hračiek

Foto: IMBD

Medzi ďalšie čestné zmienky z diskusie na Reddite patria klasický „Železný obor“ (85%), emocionálne inteligentný „Inside Out“ (81%)  a nezabudnuteľná trilógia „Toy Story“.

Železný obor je obľúbený animovaný film, ktorý rozpráva príbeh chlapca menom Hogarth Hughes, ktorý sa spriatelí s obrovským robotom z vesmíru. Témy filmu o priateľstve, sebaobetovaní a boji proti strachu a predsudkom v dospelosti nadobúdajú hlbší význam. Kultová veta filmu „Si tým, kým si vyberieš byť“ hovorí o dôležitosti identity a osobnej voľby, čo je koncept, ktorý dokážu skutočne oceniť aj dospelí. Železný obor je dôkazom sily animovaného rozprávania a dokazuje, že takzvané „detské filmy“ dokážu zaujať, pobaviť a dojať divákov všetkých vekových kategórií.

Film „V hlave“  od spoločnosti Pixar je živou cestou do mysle mladého dievčaťa Riley, kde sa do popredia dostávajú jej emócie – radosť, smútok, hnev, strach a znechutenie. Tento nápaditý film nie je len radostnou jazdou pre deti, ale aj hlboko hĺbavým filmom pre dospelých. Šikovne skúma zložitosť emócií a učí nás, že je v poriadku cítiť sa smutne a že každá emócia má svoju úlohu pri formovaní nášho života. Pre dospelých môže byť film Inside Out dojemným skúmaním ľudskej psychiky, ktoré nám ukazuje dôležitosť emocionálnej rovnováhy a hodnotu všetkých našich pocitov, aj tých ťažkých.

 

 

Na záver možno povedať, že čaro filmov spočíva v tom, že nás dokážu preniesť do rôznych svetov, rozosmiať, rozplakať alebo rozskákať od radosti, a to bez ohľadu na náš vek. Takže keď budete nabudúce hľadať film na pozretie, zvážte, či sa nevrátite k niektorému obľúbenému filmu z detstva. Možno zistíte, že v dospelosti je ešte príjemnejší!

 

zdroj

   
guest

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Manažér sa tváril, že vyhodil zamestnanca po tom, čo sa na neho zákazník sťažoval. Neuveríte, čo sa stalo potom

15 situácií, keď sa ľudia nachvíľu ocitli v inom vesmíre