in ,

Najmenšie auto na svete je opäť na cestách

Na rušnej britskej ulici bolo nedávno spozorované extrémne vzácne trojkolesové auto Peel P50 z 60. rokov. Toto mikroskopické vozidlo, zaznamenané v Guinnessovej knihe rekordov ako najmenšie sériovo vyrábané auto, pritiahlo veľkú pozornosť nielen svojou veľkosťou, ale aj neuveriteľnou hodnotou.

Spotted a Peel P50 in the wild, the smallest production car ever made. It has no reverse gear but it does have a handle at the back in case you need to physically drag it somewhere.
byu/BigBeanMarketing inCasualUK

Peel P50, vyrábaný na Isle of Man medzi rokmi 1962 a 1965, bol vyrobený v počte menej než 50 kusov. Dnes existuje už menej než 30 týchto vozidiel, čo z nich robí mimoriadne vyhľadávané zberateľské kúsky a jedny z najvzácnejších áut na svete.

Zdroj: Pinterest / WordPress.com

Preto nie je prekvapením, že keď sa jedno objavilo zaparkované na britskej ulici, nevyhlo sa pozornosti. Tento konkrétny model, s dĺžkou 137 cm a šírkou 99 cm, bol navrhnutý tak, aby poskytol priestor pre jednu osobu a nákupnú tašku. Vzadu má dokonca praktickú rukoväť, ktorá slúži na manuálne presúvanie auta v prípade potreby, a chýba mu spiatočka.

V čase svojej výroby stál cca 235 EUR. Zaujímavosťou je, že v roku 2022 sa jeden z týchto modelov predal na aukcii za neuveriteľných 130 000 EUR. Tento konkrétny model, ktorý bol spozorovaný, bol potvrdený ako originál z roku 1963, čo ešte viac zvýšilo jeho historickú hodnotu a raritu.

„THIS… is the 1962 Peel P50, and it is the SMALLEST car I’ve ever reviewed!“
byu/Apple_Slipper inforza

Veľa ľudí obdivuje veľkosť tohto auta a verí, že malinké autá podobného charakteru by mohli byť praktickou budúcnosťou pre veľké mestá. Pohybovať sa po meste a parkovať v tak maličkom aute musí mať určite veľké výhody.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre