in ,

Nórsko podalo žiadosť o 26-hodinový pracovný deň

Niekedy sa jeden deň zdá ako nekonečno. Sedíte za stolom v práci o druhej poobede, ale zdá sa vám, že ste tam už 10 hodín. A aj keď si pravdepodobne neviete predstaviť nič horšie, ako ešte väčšie predĺženie, jedno mesto európskej krajiny chce zrušiť 24-hodinový deň v prospech 26-hodinového.

Toto mesto podalo žiadosť na Európsku komisiu, aby im povolili vytvoriť nové časové pásmo s 26-hodinovými dňami. Odľahlé mesto chce, aby jeho obyvatelia mali jednoducho viac času. V tlačovej správe sa uvádza, že toto miesto si vyžaduje predĺženie dňa z 24 na 26 hodín kvôli špeciálnemu pocitu pokoja a mieru, ktorý umožňuje iná koncepcia času.

brown-and-white clocks
Autor tejto fotografie je Jon Tyson

Pýtate sa, kto by takýto blud navrhol?

Tento bizarný plán predložila starostka mesta Vadso v Nórsku, Wenche Pedersonová. Európska komisia potvrdila, že dostala túto žiadosť o ohraničenie času, pretože podľa starostky by 26-hodinový deň umožnil ľuďom zúčastňovať sa na aktivitách, ako je napríklad rybolov, lov, učenie sa nových jazykov alebo jednoducho tráviť viac času s blízkymi.

„Čo je dobré na tom, že tu žijeme? Je to čas. Neutekáme za autobusmi alebo za vlakmi, ani nemusíme dlho cestovať do práce a tak ďalej,“ hovorí starostka. „Sme veľmi spokojní s tým, že žijeme v časti Nórska, kde máme viac času byť s priateľmi a s rodinou.“

houses near body of water and snow covered mountain during daytime
Autor tejto fotografie je Lachlan Gowen

Avšak sama starostka priznala, že si nie je istá, ako presne bude toto jedinečné časové pásmo fungovať.

„Zatiaľ sme o tom veľa nepremýšľali,“ povedala. „Hodiny sa posunú z 12 na 13. A potom uvidíme, ako to bude fungovať. Nemyslím si, že s tým budú súhlasiť, takže detaily sme nepremysleli.“

Starostka taktiež dúfa, že vďaka predĺženým dňom sa viac ľudí bude chcieť presťahovať do ich mestečka Vadso. Myslí si, že v momentálnej situácii, čo sa týka vojny Ruska proti Ukrajine, je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Odľahlé mesto na polárnom kruhu sa totižto nachádza v blízkosti ruských hraníc.

clock, earth, globe
Autor tejto fotografie je geralt

Je to otázka budúcnosti, či im túto žiadosť niekto schváli, a ako áno, kto sa na to podujme, avšak starostka dúfa, že celá táto situácia privedie pozornosť na túto oblasť Nórska a jej jedinečnosť.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre