in

Prečo majú všetky grécke sochy malé údy?

Ak ste niekedy boli v Aténach alebo ste sa prechádzali po múzeu v Grécku, pravdepodobne ste museli prižmúriť oči, aby ste videli isté partie na niektorých sochách gréckych bohov a bojovníkov.

Starovekí Gréci sa nemali za čo hanbiť, čo sa týka svalov a brucha. Väčšina z nich vyzerá ako by trénovali na fitness súťaž. Avšak čo už nie je taká sláva, sú ich genitálie.

topless woman with white hair statue
Autor tejto fotografie je Jianxiang Wu

Napríklad socha Poseidóna (Dia) z roku 46 p. n. l., ktorá je vystavená v Národnom archeologickom múzeu v Aténach.

Nikdy sa nepotvrdilo, či socha zobrazuje boha neba a hromu Dia, alebo boha mora a búrok Poseidóna, ale tak či inak, očividne na to, aby ste boli bohom, nepotrebujete veľké „nádobíčko“. Veľké množstvo historikov sa zaoberalo veľkosťami údov, ktoré sa objavujú na sochách bohov, cisárov a iných elitných mužov starovekej civilizácie, ale aký je dôvod?

Ak sa vrátite do obdobia okolo roku 400 pred Kristom, zistíte, že veľké, vztýčené údy neboli v kultúre v tom čase žiaduce, a menšie údy boli symbolom čistoty a moci.

man statue
Autor tejto fotografie je Evan Lee

Údajne kamenári, ktorí sochy vyrábali, zdieľali presvedčenie, že malé genitálie symbolizujú muža, ktorý nedostatok dĺžky v intímnych partiách vynahrádza silnou intelektuálnou mysľou. Modelovali len malé genitálie, pretože chceli dať jasne najavo, že muži, ktorých sochy stvárňovali, sú racionálni intelektuáli a majú svoje pudy pod kontrolou.

Jedinú výnimku, z tohto pravidla v gréckej mytológii, predstavuje zobrazenie boha plodnosti Priapusa. Myslím, že viac netreba dodávať, pozrite sa sami.

wikipedia

Na druhej strane, žiadostiví, skazení a hanebný muži v starovekej histórii boli v umení obdarení veľkými, vztýčenými genitáliami, aby symbolizovali ich bezohľadné opustenie rozvahy a mozgovej kapacity. Podľa mytológie boli tieto bytosti sčasti človekom, sčasti zvieraťom a úplne im chýbali zábrany.

V súčasnosti sa vnímanie mužských genitálií v spoločnosti dramaticky zmenilo. Menšie údy sa už nevnímajú ako znak intelektuality a pre mnohých sú veľké penisy považované za znak mužnosti a predstavujú úspech.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre