in

Prečo si niektorí Holanďania dávajú na hlavu palacinky?

Zatiaľ čo väčšina sveta varí svoje obľúbené sladké (a hádam aj slané) palacinky na fašiangový utorok v prvých mesiacoch roka, ľudia v Rotterdame majú inú tradíciu.

Každý rok, 29. novembra, si množstvo obyvateľov Holandska kladie na hlavu palacinky na svojráznej oslave. Akonáhle je jedlý klobúk na svojom mieste, nasledovníci tradície hovoria: „Želáme vám šťastnú a požehnanú svätú palacinku (Sint Pannekoek)!“ Takže, ako toto všetko vzniklo?

Oslava bola prvýkrát vyobrazená v roku 1986 v karikatúre holandského karikaturistu Jana Kruisa. V nej otec príde večer domov a nájde svoju rodinu, ako má na hlave palacinky.

O tri desaťročia neskôr pán Kruis túto myšlienku rozšíril o Evanjelium svätého Pannekoeka. V tomto diele rozpráva rozprávku o mníchoch z 12. storočia. V kláštore oslavujú narodeniny mladého mnícha a jedia palacinky – ale každému ujde len jedna. Keď starému opátovi palacinka vychladne, mladý mních mu položí palacinku na hlavu. Na to zostúpi z neba anjel, ktorý drží zlatú panvicu a prehodí mladému mníchovi na hlavu palacinku. „Pán s nami urobil zázrak! Máme medzi sebou svätca!“ ostatní plačú a dávajú si na hlavu svoje vlastné palacinky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Sint Pannekoek, Sky News hovorili s Dr Henriette Louwerse, holandskou docentkou na University of Sheffield. „Samozrejme, že je úplne vymyslená, ale zrejme získala určitú tradíciu,“ povedala nám. „Páči sa mi implicitná kritika ‚svätosti tradícií‘.“

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Najlepšia šou Netflixu roku 2023 môže byť animovaný seriál Blue Eye Samurai

Domáci kutil z východného Slovenska