in

Rukojemnícka dráma, ktorú by mal vidieť každý: Fanúšikovia tvrdia, že tento film je klasika, ktorú je ťažké prekonať (+ trailer)

Príbeh so skutočnými postavami so silnými a slabými stránkami, ktoré sa nedajú jednoducho zaradiť do kategórie dobrých alebo zlých. Práve ich komplexnosť privádza tento film k dokonalosti a mnohí ho označili za klasiku, ktorú by mal vidieť každý.

Zdroj: Warner Bros.

Film Psie popoludnie (Dog Day Afternoon) vyšiel v roku 1975, no je jednoducho nezabudnuteľný. Rukojemnícka dráma sa tiež označuje za životopisný triler, keďže bola inšpirovaná skutočným prepadom banky v roku 1972.

Oficiálny popis znie: „Traja amatérski bankoví lupiči plánujú prepadnúť banku. Pekná jednoduchá lúpež: Vstúpiť, vziať peniaze a utiecť. Nanešťastie, z údajne nekomplikovanej lúpeže sa zrazu stane bizarná nočná mora, pretože sa pokazí všetko, čo sa pokaziť môže.“

Zdroj: Warner Bros.

Rozšírený popis znie: „Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvaja stroskotanci hnaní životnými potrebami, vstúpia do banky, aby pod hrozbou použitia zbrane ukradli časť svojho šťastia. Ešte skôr, ako sa stihnú zorientovať a zistiť, že bankový trezor zíva prázdnotou, sa neskúsení zlodeji dostanú do hľadáčika orgánov činných v trestnom konaní a dravých médií. Sonny a Sal majú zrazu na jednej strane rukojemníkov a na druhej strane popri dohliadajúcej polícii aj širokú verejnosť, v ktorej očiach zosobňujú ľudových hrdinov. Ako napätie narastá, v banke dochádza čerstvý vzduch a s ním aj všetka zábava. Situácia pomaly, ale neznesiteľne vrcholí…“

22. augusta 1972 sa v Brooklyne plánovala banková lúpež, ktorá nemala trvať dlhšie ako dvadsať minút. Nakoniec John S. Wojtowicz, vyzbrojený nielen strelnou zbraňou, ale predovšetkým znalosťou mafiánskeho filmu Krstný otec (1972; v hlavnej úlohe Al Pacino), a jeho psychicky labilný kumpán Salvatore A. Natural, držali rukojemníkov 14 hodín. Jedným z hlavných motívov Wojtowiczovej lúpeže bolo získanie finančných prostriedkov na chirurgickú zmenu pohlavia jeho transsexuálnej partnerky Elizabeth Eden. Netradičnú kriminálnu udalosť o tri roky neskôr majstrovsky previedol na strieborné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanásť rozhnevaných mužov, Zostup Orfea, Lombardér, Vražda v Orient exprese).

Zdroj Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre