in

Tínedžer nazývaný „zložený chlapec“ je o krok bližšie k tomu, aby sa po riskantnom chirurgickom zákroku opäť postavil rovno

Každý z nás musí čeliť určitým prekážkam. Vedeli by ste si ale predstaviť, že by ste sa museli popasovať s niečím takým, ako tento chlapec? Jeho odhodlanie a pozitívna energia by mali byť inšpiráciou pre nás všetkých.

 

V pulzujúcej metropole Pekingu sa Jiang Yanchen, odhodlaný 19-ročný univerzitný študent, odvážne snaží získať späť schopnosť stáť vzpriamene. Jiangova húževnatosť uprostred výziev, s láskavou prezývkou „zložený chlapec“, pretože bojuje s ankylozujúcou spondylitídou, autoimunitným ochorením, slúži ako inšpirujúca pocta nezdolnému ľudskému duchu.

Zdroj: South China Morning Post / Youtube

Ankylozujúca spondylitída, typ artritídy, spúšťa zápal v kĺboch a väzivách chrbtice, čo spôsobuje postupné splývanie kostí. U Jianga sa tento stav prejavoval zhrbeným postojom. Podľa správ z médií sa posledný prípad, kedy stál vzpriamene, datuje pred desaťročím a s progresiou choroby sa mu krk postupne prehýbal dozadu, až sa hlava dotkla chrbta.

Zdroj: South China Morning Post / Youtube

Jiangova odysea sa začala zriedkavý stavom, ktorý mu skrútil hornú časť tela do tvaru Z, pričom hlavu a zadok mal od seba vzdialené len niekoľko centimetrov. Keďže stojí vo výške iba 1 meter, je odkázaný na invalidný vozík. Už od základnej školy musel pri čítaní a písaní kľačať na stoličke.

Poháňaný nezdolným duchom a neochvejným odhodlaním, zložil prijímacie skúšky na strednú školu, hoci pri tom ležal na podložke na jogu. Tento pozoruhodný úspech viedol k jeho prijatiu na univerzitu v Dezhou, čo podčiarklo jeho odolnosť v snahe o vzdelanie aj napriek impozantným fyzickým prekážkam.

Zdroj: South China Morning Post / Youtube

Napriek tomu, že zápasí s fyzickou bolesťou a čelí každodenným výzvam, užíva si svoj život naplno. Vo videorozhovore pre People’s Daily sa úprimne podelil o ťažkosti, s ktorými sa stretáva, pričom poznamenal, že spočiatku ho trochu boleli kolená, no v priebehu rokov mu znecitliveli.

Jiangov príbeh prešiel pozitívnym posunom v máji 2023, keď bol predstavený Dr. Wang Yu, hlavnému lekárovi na oddelení ortopédie v Pekingskej univerzitnej nemocnici. Po dôkladnom vyhodnotení a spolupráci s odborníkmi z rôznych oblastí bol sformulovaný zložitý a vysoko rizikový chirurgický plán.

Zdroj: South China Morning Post / Youtube

V tom istom mesiaci Jiang opustil svoje rodné mesto v provincii Shandong, aby podstúpil prvú operáciu. Jeho matka mu venovala slová povzbudenia a povedala mu, že po operácii už nebude potrebovať invalidný vozík. Prvá operácia mu úspešne vrátila krk do normálnej polohy a dala mu záblesk nádeje.

Druhá operácia predstavovala svoje vlastné výzvy, vrátane potenciálu srdcového zlyhania, ale znamenala dôležitý míľnik v Jiangovom zotavení. Z 180-stupňového záhybu dozadu sa jeho stav po operáciách zlepšil na 90-stupňovú pozíciu. Táto transformácia mu umožnila sedieť a normálne komunikovať s ostatnými, čo znamenalo podstatné zlepšenie jeho celkovej kvality života.

Zdroj: South China Morning Post / Youtube

Na jeho mimoriadnej ceste ho však ešte stále čakajú ďalšie kapitoly. V rámci budúcich operácií sa bude pracovať na náprave zostávajúceho 90-stupňového záhybu s konečným cieľom obnoviť jeho schopnosť opäť stáť.

A síce strávil svoje 19. narodeniny v nemocnici, aj napriek tomu vyjadril optimizmus a pripravenosť čeliť životným výzvam. Vložil do situácie humor a komentoval novoobjavenú schopnosť vidieť ľudí vo svojom zornom poli. Medzitým jeho matka, uvažujúc o tejto významnej udalosti, v nej rozpoznala symbol nového začiatku pre svojho syna.

ZDROJ

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre