in

Transrodová plavkyňa sa vyjadrila k zákazu – cíti sa byť rovnakou ženou ako všetky ostatné plavkyne

Transrodová plavkyňa Lia Thomas prehrala svoj prípad proti World Aquatics (WA) na Športovom arbitrážnom súde (CAS). Toto rozhodnutie jej znemožňuje súťažiť na olympijských hrách v Paríži proti iným ženám.

View this post on Instagram

A post shared by Lia Thomas (@liakthomas)

Ako ste správne pochopili, Lia Thomas sa nenarodila ako žena. 25-ročná plavkyňa, sa stala prvou transrodovou šampiónkou v histórii Národnej kolegiálnej atletickej asociácie (NCAA) v divízii I v roku 2022 a verejnosť z toho nebola nadšená. Práve naopak, väčšina ľudí sa zhodla na tom, že nie je fér, aby niekto, kto má oproti biologickým ženám fyzické výhody, pretože sa narodil ako muž, súťažil proti biologickým ženám.

View this post on Instagram

A post shared by Lia Thomas (@liakthomas)

Krátko nato WA (vtedy známe ako FINA) prijalo rozhodnutie obmedziť účasť transrodových športovkýň na elitných ženských súťažiach. V januári podala Thomas žiadosť na CAS, aby zákaz zrušili a ona mohla v elitných ženských pretekoch opäť súťažiť. Tvrdila, že tieto ustanovenia sú diskriminujúce a nezákonné, a že sa cíti byť rovnakou ženou ako všetky ostatné plavkyne. Trojčlenný súd však jej prípad zamietol.

View this post on Instagram

A post shared by Chueca FM (@chuecafmoficial)

WA privítalo rozhodnutie CAS ako „veľký krok vpred“ v ochrane ženského športu a dodalo, že naďalej podporuje férovosť, rešpekt a rovnaké príležitosti pre všetkých športovcov. Nová politika spôsobilosti WA stanovuje, že transrodové športovkyne môžu súťažiť, iba ak neprešli mužskou pubertou po Tannerovej fáze 2 alebo pred dosiahnutím veku 12 rokov.

Zdroj

 

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre