in

Tretia erupcia v priebehu 3 mesiacov! Grindavík zaplavuje láva, ľudia robia čo môžu aby pomohli zmierniť následky

Ohromujúce zábery zobrazujú moment, keď sa úrady zúfalo snažia zastaviť šírenie lávy zo sopky na Islande. V napínavom videu je vidieť obrovský prúd lávy, ktorý sa šíri cez cestu na Islande, kúsok od mesta Grindavík.

Je to už tretia erupcia v tejto oblasti za posledné mesiace. Začala sa vo štvrtok, 8. februára. Vo videu je vidieť, ako láva a dym pohlcujú cestu, zatiaľ čo sa ju ľudia zúfalo snažia odkloniť.

Na jednom videu sa láva nebezpečne približuje k nákladnému autu s bágrom, zatiaľ čo na inom klipe je vidieť, ako láva pretrhne potrubie s horúcou vodou, ktorá sa vyleje na diaľnice.

Podľa Islandského meteorologického úradu (IMO) sa seizmická aktivita začala okolo 5.30 ráno, zatiaľ čo erupcia sa začala približne okolo 6:00.

Hoci sa v súčasnosti nepredpokladá, že erupcia zasiahne mesto Grindavík, región bol evakuovaný už koncom minulého roka v dôsledku mnoho zemetrasení. Potom nasledovala erupcia 18. decembra, po ktorej prišla druhá erupcia v januári. Vtedy už láva zasiahla domy v juhozápadnej časti mesta.

Obyvatelia boli našťastie evakuovaní.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Ingibergur Thor (@ingib.thor)

Táto najnovšia erupcia však ovplyvnila dodávku teplej vody v regióne, a to kvôli potrubiu, ktoré láva pretrhla. Islandské ministerstvo pre civilnú ochranu a krízový manažment vyhlásilo stav ohrozenia a vyzvalo obyvateľov, aby šetrili vodou a elektrikou. Taktiež uviedli, že v každej domácnosti sa môže používať len jedna elektrická rúra.

„Ak všetci spustia rúry v rovnakom čase, systém môže zlyhať,“ uvádza sa v tlačovej správe. „Preto je dôležité, aby obyvatelia dodržiavali pokyny a  používali len jeden elektrický sporák.“

Hand Luggage Only/pinterest

Okrem toho bola preventívne evakuovaná a dočasne uzavretá aj obľúbená turistická atrakcia Modrá lagúna – geotermálne kúpele na juhozápade Islandu.

„V dôsledku sopečnej erupcie, ktorá sa začala 8. februára ráno, sme prijali preventívne opatrenie evakuovať a dočasne uzavrieť všetky naše prevádzky,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Všetci hostia, ktorí mali rezerváciu počas tohto dočasného uzavretia budú kontaktovaní. Budeme naďalej pozorne sledovať usmernenia a odporúčania úradov a monitorovať vývoj udalostí. Tento záväzok je v súlade s naším odhodlaním zaistiť bezpečnosť a pohodu našich vážených hostí a zamestnancov.“

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Škoda uvádza nový model

10 fotografií, ktoré sa pohrajú s tvojou mysľou