in

Trvalo jej 30 rokov, kým zistila, kto v skutočnosti je – abrosexuál

„Kedy si sa tak rozhodla? Je to vôbec oficiálne pomenované? Nikdy som o tom nepočul. Samozrejme, že ťa podporujem, ale toto neznie reálne.“

Len niektoré zo slov, ktoré privítali Emmu Flint, keď sa v roku 2020 priznala k abrosexualite blízkemu priateľovi. Netreba dodávať, že už nie sú priatelia.

Pre tých z vás, ktorí nevedia, čo je to abrosexualita, jednoducho povedané, keď sa niekomu mení jeho sexuálna identita.

Dookola čítala správu od kamaráta, odmietavé slova sa zakaždým zarezávali hlbšie. Zdieľala svoje intímne tajomstvo s niekým, kto sa tomu vysmieval. Hoci sa dá ľahko obhájiť tým, že z textovej správy sa nedá určiť niečí tón, myslím, že je jasné, že to malo ďaleko od podpory.

Žiaľ, táto osoba nie je jediná, ktorá vyjadrila svoj názor na Emminu abrosexualitu – a pochybuje, že bude posledná. Keď vyrastala, nikdy nepočula pojem abrosexuál – pokiaľ ide o spoločnosť deväťdesiatych rokov, bol si buď heterosexuál, gay alebo lesba. Všetko ostatné bolo vymyslené.

Samozrejme, vieme, že to zďaleka nie je pravda – ale spoločenská zaslepenosť znamená, že sa pojmy učíme oveľa pomalšie. Ľudia často nehľadajú spôsoby, ako sa vzdelávať o rôznych orientáciách, pokiaľ sa ich to priamo netýka.

woman covering face with her hands
Autor tejto fotografie je Sherise Van Dyk

Emma sa o abrosexualite dozvedela až pred dvoma rokmi, keď mala 30 rokov. Dovtedy sa snažila určiť, aká je jej sexualita, pretože sa veľmi rýchlo menila. Boli chvíle, keď sa aj ona sama sebe vysmievala a karhala sa za to, že si nie je taká istá tým, kým je. Nebolo to tým, že by sa nevedela rozhodnúť, ale skôr sa jej identita menila.

Jeden deň sa cítila byť lesbičkou, no o niekoľko dní či týždňov neskôr sa cítila viac v súlade s bisexualitou. Bolo to premenlivé.

Predtým, ako sa dozvedela o abrosexualite, sa cítila stratená. Nikto jej úmyselne neubližoval, ale občas dostala otázku: „Ale veď si ešte minulý týždeň hovorila, že si lesba“. Nerozumeli tomu a ona v tom čase nemala tie správne slová, aby to vysvetlila.

Až keď si na Instagrame čítala stránku Zoe Stollerovej, tvorkyne, pedagogičky a sociálnej pracovníčky z USA, ktorá sa snaží o zviditeľnenie LGBTQ+ komunity, prvýkrát videla pojem abrosexualita.

Poznáte to z kreslených filmov, keď sa nad hlavou objaví žiarovka? Presne tak sa cítila. Konečne sa cítila videná, pochopená. A predsa, hoci objavenie nového termínu bolo pre ňu veľmi prínosné, u niektorých ľudí jej identita stále vyvoláva zmätok.

Keď ľuďom povie, že je abrosexuál, často nechápu. A potom nasleduje otázka, čo toto slovo vlastne znamená. Otázky sú v poriadku, pokiaľ sú úctivé. Neočakáva, že každý bude vedieť, čo to znamená, ona sama to ešte pred dvoma rokmi nevedela.

Je rada, že môže povedať, že zvyšok jej priateľov a rodiny ju v jej identite veľmi podporujú a snažia sa dozvedieť viac. Jedna z otázok, ktorú jej položili, sa týkala toho, že ako to, že je abrosexuál, ovplyvňuje jej milostný život.

Nemení to jej romantické vzťahy. Rovnako, ako to, že občas je bisexuálka, nespôsobuje, že by cítila niečo iné k svojmu partnerovi. Miluje človeka, nie jeho pohlavie, takže nezáleží na tom, či jej sexualita kolíše, kým je s ním.

people, holding hands, sunset
Autor tejto fotografie je StockSnap

Avšak aj po vysvetlení tejto skutočnosti sa vždy nájdu ľudia, ktorí od nej vyžadujú, aby si už konečne vybrala, čo vlastne je. Stále je ťažké počúvať veci ako „si len zmätená“ alebo „jednoducho povedz, že si bisexuál a hotovo“.

Odmieta byť obmedzená vedomosťami niekoho iného. Všetci sa o sebe neustále učíme nové veci – o tom je rast a rozvoj.

Nakoniec dúfa, že abrosexualita bude vnímaná ako normálna, ako ďalšia identita, ktorú niekto môže mať, a nebude považovaná za spôsob, ako byť „trendy“, ako naznačujú niektoré úražlivé komentáre, ktoré dostala.

lgbt, gay, pride
Autor tejto fotografie je Maiconfz

Na internete je množstvo vedomostí o LGBTQ+, ktoré by bolo pre ľudí prospešné si osvojiť, aby nevedomosť nebola hlavným jazykom, ktorým mnohí z nás hovoria.

Bez ľudí, ako je Zoe, by o svojej sexualite stále nevedela. Vedela by, že sa stále mení, ale nevedela by prečo a čo to znamená. Obávala by sa, že s ňou niečo nie je v poriadku. Byť uzavretý sám pred sebou je hrozná skúsenosť.

Priala by si vedieť, prečo jej priateľ reagoval na jej identitu takým nepríjemným spôsobom. Predtým, ako sa priznala k abrosexualite, sa cítila obmedzená, neschopná byť sama sebou, pretože nevedela, ako prijať tie časti seba, ktorým nerozumela.

Teraz, keď to vie, môže svoju identitu pomenovať. Už nie je nervózna zo svojej sexuality, pretože jej dáva zmysel, a to je nakoniec všetko, na čom záleží.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre

Priznala sa, že do špagiet pridáva „zakázané ovocie“. Jej priateľ sa s ňou rozišiel

Komplimenty, ktoré nešťastne vyzneli ako urážky – skutočné príbehy zo života ľudí