in

V tejto jaskyni v Kostarike nečaká nič iné než smrť. Každý, kto do nej vstúpi, sa už nevráti živý

V turistickom komplexe Recreo Verde v kostarickom meste Venecia de San Carlos sa nachádza malá horská jaskyňa, ktorá je známa ako Jaskyňa smrti, pretože dokáže zabiť každého tvora, ktorý do nej vstúpi.

Zdroj: YouTube/gvr63

Jaskyňa la Cueva de la Muerte, ktorá sa nachádza na okraji sopky Poas, je hlboká len 2 metre a dlhá 3 metre, čo z nej robí zdanlivo útulné útočisko pre hmyz, vtáky a malé zvieratá, ktoré tu hľadajú úkryt. Zdanie však môže klamať, pretože vstup do tejto malej jaskyne znamená takmer okamžitú smrť.

Hoci malá jaskyňa vyzerá voľným okom neškodne, je naplnená oxidom uhličitým, plynom bez farby, zápachu a chuti, ktorý je zároveň mimoriadne jedovatý. Aby demonštrovali, aká je jaskyňa smrti v skutočnosti smrteľná, miestni sprievodcovia umiestnia do jaskyne zapálenú pochodeň, ktorá okamžite zhasne kvôli nedostatku kyslíka a vysokej koncentrácii oxidu uhličitého.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yourmonikamadam (@yourmonikamadam)

Nikto presne nevie, odkiaľ oxid uhličitý v Jaskyni smrti pochádza, ale viacerí výskumníci dospeli k záveru, že organická povaha tohto plynu naznačuje, že je výsledkom pôsobenia minerálnych usadenín vystavených vysokým teplotám a tlakom v zemskej magme, kde chýba kyslík. S plynom môže súvisieť aj poloha jaskyne v blízkosti aktívnej sopky.

Jedno je isté, vedci zistili, že la Cueva de la Muerte vyprodukuje každú hodinu približne 30 kg oxidu uhličitého.

Smrteľné vlastnosti tejto malej jaskyne boli objavené náhodou počas výstavby komplexu Recreo Verde. Jeden z robotníkov, ktorý sa dostal príliš blízko vchodu, začal pociťovať nevoľnosť, čo viedlo k dôkladnému preskúmaniu okolia. Vďaka svojej smrteľnej povesti sa Jaskyňa smrti stala jednou z mála komerčných jaskýň, do ktorých návštevníci nevstupujú.

V Jaskyni smrti sa nachádza niekoľko tabúľ, ktoré varujú ľudí, aby do nej nevstupovali, ak si cenia svoj život, ale aj jej malá veľkosť a úzky vchod spôsobujú, že je pre ľudí veľmi ťažko prístupná.

Hustý oxid uhličitý zvyčajne zostáva na dne dna jaskyne, čo robí toto miesto smrteľnejším pre malé živočíchy. Tie sa začnú dusiť chvíľu po vstupe do jaskyne.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre