in

Vedci z Brazílie zistili, že žaby v skutočnosti kričia, ale ľudia ich nedokážu počuť

Netopiere, veľryby, nosorožce, psy, holuby… všetky druhy týchto zvierat používajú na komunikáciu infrazvukové a ultrazvukové frekvencie a ľudia nič z toho nepočujú. Teraz sa k nim pripojili aj žaby.

Vedci zaznamenali prvý zdokumentovaný prípad „obranného ultrazvuku“, ktorý používajú obojživelníky. Zistili, že niektoré žaby kričia tak, že to iným živočíchom trhá uši, ale pre človeka je ich frekvencia nepočuteľná. Píše o tom SkyNews.

Zdroj: Pexels

Pri výskume žiab v amazonskej džungli si brazílski vedci všimli niečo zvláštne. Malé leaf-litter žabky ohýbali chrbát, zakláňali hlavu a doširoka otvárali ústa. Vyzerali, akoby kričali, ale vedci nič nepočuli.

Keď žaby nahrali pomocou vysokofrekvenčných zvukových záznamníkov, vedci zachytili prvý zdokumentovaný prípad „obranného ultrazvuku“, ktorý používajú obojživelníky.

Podľa výskumníkov z brazílskej Štátnej univerzity v Campinas je krik reakciou na predátorov. Mohlo by ísť o výzvu do útoku, ktorá má prilákať ďalšie zviera k útoku na predátora. 

Zdroj: Pexels

Keď zvuk analyzovali pomocou špeciálneho softvéru, zistili, že má frekvenčný rozsah 7 kilohertzov (kHz) až 44 kHz. Ľudia nepočujú frekvencie vyššie ako 20 kHz, ktoré sa klasifikujú ako ultrazvuk.

Výskumníčka z tímu Mariana Retuci Pontesová hovorí, že podobné správanie žiab videla na inej výskumnej ceste, ale nemala k dispozícii vhodnú technológiu na zaznamenanie ultrazvuku.

Zdroj

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre